
G2 skal møde Heroic igen
Mens br0 kan begynde at kigge efter flybilletter fra Polen til Danmark, kan G2 og Heroic forberede sig på endnu et brag mod hinanden.
G2 har nemlig netop slået Monte ud af IEM Katowice, mens de selv er videre til lowerbracket-finalen, hvor Heroic venter.
Fra kampstart så Monte chanceløse ud mod G2, da de blot hentede fire runder på første map, mens det blot blev til én inden sideskiftet. Det kom de dog stærkt tilbage fra, da de på Vertigo hev en fantastisk T-side op af lommen og skød kampen ud på map tre.
Her var der igen klasseforskel på de to hold. For at være mere præcis var der klasseforskel mellem G2-stjernerne NiKo og m0NESY og resten af serveren, da de to fænomenale spillere var ustoppelige. 2.02 rating til NiKo og 1.59 til m0NESY blev det til, da G2 skød en 13-6-sejr i hus.
Derfor venter der nu en utrolig kamp mellem G2 og Heroic i lowerbracket-finalen, hvor vinderen går videre til Spodek Arena og slutspillet, mens taberen er ude.
De to hold mødtes i åbningskampen af turneringen, og her var det m0NESY, der vandt. Den unge russer leverede helt absurde 90 kills, 49 flere end antal gange han døde, såvel som en rating på 1.74.
Holder man med Heroic, må man håbe, at de har fundet en måde at lukke ned for AWP-talentet, for ellers kan det blive en meget lang aften for de danske drenge.
6 hold skal findes til slutspillet:
Allerede videre:
Spirit
ENCE
FaZe
MOUZ
Kæmper stadig:
NaVi
G2
Falcons
Heroic
Er ude:
Vitality
Apeks
GamerLegion
Monte
Complexity
Rebels
Cloud9
Eternal Fire





























