aurora og resten af Astralis' kvindehold er videre til semifinalen.

Danskerbrag i Tyskland endte med Astralis-sejr

Astralis' kvindehold sendte AaB Female hjem fra Female Bay Cup 2023.

I Hamborg, Tyskland er otte kvindelige CS2-hold i gang med at kæmpe om en samlet præmiepulje på knap 18.500 kroner.

Desværre for de to eneste danske hold til turneringen, Astralis W og AaB Female, skulle de møde netop hinanden i kvartfinalen.

Og for at gnide salt i såret, er turneringen endda single-elimination, hvorfor det tabende hold allerede kunne vende snuden hjemad mod Danmark efter aftenens kamp.

Astralis' mandskab gik ind i kampen som store favoritter, og aurora og kompagni levede også op til favoritværdigheden, da AaB Female blev smadret med 13-1 og 13-1.

Astralis-mandskabet er dermed videre til semifinalen, hvori BIGs portugisiske mandskab venter. I den anden semifinale krydser Washingtom5M klinger med enten Guild Esports eller woofwoof.

Deltagerlisten til Female Bay Cup består af:

  • Danmark Astralis W

  • Danmark AaB Female

  • SNOGARD Female

  • Guild Esports

  • Washington5M

  • mouse4aimers

  • BIG EQUIPA

  • woofwoof

Faktaboks

Kampprogrammet for den resterende del af turneringen på søndag:

  • 12:00 - Semfinale 1 - Danmark Astralis W vs. BIG Equipa

  • 15:30 - Semifinale 2 - Washington5M vs. **Guild Esports ** / woofwoof

  • 20:00 - Finale - VInder semifinale 1 vs. Vinder semifinale 2

#1(Med 13 svar)
4. november 2023 kl. 19:34
EwoKeY
Astralis ladies rullede hen over AaB. Godt spillet, så meget solidt ud.

Håber at se AaB udvikle sig så vi har flere stærke kvinde CS hold. Lidt en skam lige disse skulle støde på hinanden.

18500 bananer er godt nok ikke den store sum, håber også at se en lidt større sum til kvinde turneringerne, men det må komme som at se flere ser kvinde CS.
#2(Med 11 svar)
4. november 2023 kl. 20:33
Hunt
Det står alle kvindehold frit for at spille med i næste CCT turnering på 100% lige vilkår og der er flere penge at vinde.

Hvis man altså er god nok...
#3(Med 10 svar)
5. november 2023 kl. 01:21
ZtryDar
Faktisk ikke. Gruppespillet af 16 kommer fra 12 invitees og så 4 fra close qualifiers baseret på orgs og community. Så når FE holdene lige er begyndt så er de slet ikke på højde med de orgs eller gamle spillere i community der dukker op.

Ihht cct's egne udtalelser og deres regler. Men fed drejning lige at kommentere det er holdene frit at deltage men det er pga manglende evner og ikke cct udvælgelse. Jeg tror du tænker på fpl eller ESEA hvor en del af dem faktisk kommer igennem open qualifiers.
#5(Med 9 svar)
5. november 2023 kl. 02:09
Hunt
Der er åbne kvals til CCT liquipedia.net/counterstrike/CCT/Central_Europe/Se..

Der er 4 spots videre til deres lukket kval som du siger, igen har 4 spots til selve gruppespillet, ja der er lang vej men sådan er gamet jo for alle andre.

Når først man gør det godt og rammer et gruppespil eller to så kan man som min skippe den åbne kval og måske endda den lukkede også.
#6(Med 8 svar)
5. november 2023 kl. 08:46
ZtryDar
De åbne kvals går igennem faceit og blandt deltagerne har der f.eks. været godsend, ecstatic og entropique. At FE holdene stadig kommer fra round of 256 til 16 siger en del om hvor gode de skal være og hvis de hele tiden får at vide de egentlig aldrig bliver gode nok (ikke det du siger, men det er igennem research jeg har lavet den diskriminerende opfattelse de møder) så bliver de jo aldrig lige så gode grundet adfærd og miljø, og ikke manglende evner.

Hvor orgs som FaZe, Nip og VP har et årti på bagen med avl af råtalenter så er kvinderne først kommet ind på gaming markedet i 00'erne og professionelle orgs er først begyndt at interessere sig for den talent udvikling fra 2016-17 stykker - så ja, de er ikke ligeså gode som tier 1, men derfra og sige de ikke er gode nok, det er nok lidt hårdt. De er ikke gode nok til tier 1 endnu... Men giv det et årti, så tror jeg feltet vil være lige fordelt. Mødte KitKat på Guild da hun var upcoming... Hun er ret imponerende rent mekanisk - så giv hende 3 år på pro scenen så skal vi nok se hende på et kønsbaseret mix hold. :-)
#7(Med 2 svar)
5. november 2023 kl. 09:28
d0kz
Guld Sæsonkort Sæson 15
Hun er ret imponerende rent mekanisk - så giv hende 3 år på pro scenen så skal vi nok se hende på et kønsbaseret mix hold. :-)

- findes der en funktion herinde der giver en et poke om 3 år når jeg skal grine hehe @sander
#8(Med 1 svar)
5. november 2023 kl. 10:05
ZtryDar
Hey jeg er villig til at sætte en flaske whisky på højkant men så suger jeg 5 år. Glenmorangie d'Or: om 5 år har vi cs2 spillere der er på lige fod med hinanden uanset køn. Mindre talentmasse, men minimum 1 på top 30 hltv listen og minimum 10 på semipro hold (hlvt top 100 hold). Er du game? :-)
#16(Med 0 svar)
5. november 2023 kl. 22:14
d0kz
Guld Sæsonkort Sæson 15
lad os sige det
#9(Med 4 svar)
5. november 2023 kl. 10:17
Hunt
Så gode er de hold i de åbne kvals altså heller ikke, en gang i mellem er der et godt hold med. Men prøv at tjek de sidste 3-5 kvals og hvilke hold der kommer igennem.

Hvis de bedste kvindehold i verden ikke kan komme igennem de kvals, så er de 18k mere end rigeligt de kan spille om...

Man er nødt til at bevise man kan bare lidt, før man skal have alt serveret for en. HVER eneste gang kvindehold har været med bare i tier 2-3-4, er selv nigma galaxy blevet kørt midt over.. Så jeg ved ikke helt hvorfor de skal have mere end de allerede får, når de virkelig ikke er bedre. De får allerede en kæmpe fordel med større præmiepenge og presse i impact league end deres niveau burde kræve. Nu må de så vise de også har niveauet til mere.
#10(Med 3 svar)
5. november 2023 kl. 10:25
ZtryDar
Ah mht præmie penge er jeg nu ret enig. De prøver vel bare at tiltrække flere til faget - ligesom den der bonus der var på et tidspunkt til mandlige pædagoger :D

Har tjekket de åbne, der er for det meste 3-4 gode hold i hver og det er som regel dem der kommer igennem. Coalescence, Budapest 5 etc. Ikke nogle brilliante hold, but still. Og nej, cs2 fe scenen er nok pt ikke højere end tier 3 at best på en god dag op ad bakke, men de har så heller ikke stillet reelle hold til impact League mere end hvad... 3 år? Det minder lidt om begyndelsen af kvindebadminton, kvindehåndbold og kvindefodbold... Med undtagelse af der ikke er fysiske forskelle, så det er i teorien kun kultur, fordomme og miljø der begrænser FE holdene i at træde tilsvarende ind på cs2 scenen
#11(Med 2 svar)
5. november 2023 kl. 10:30
Hunt
Min pointe er lidt at de skal vise de kan slå bare hold som Coalescence, Budapest 5 etc. Før de kan begynde at kræve mere.

Synes det er helt fint de har fået en stor hjælpende hånd med større præmiepenge og ligaer end de kan forvente med deres niveau, men synes de skal vise nu de også er gode nok og har et vist niveau før de skal have mere. Ellers skal jeg også til at have lidt præmiepenge for mine kampe i mm.
#12(Med 0 svar)
5. november 2023 kl. 10:37
ZtryDar
Lidt tid. Jeg tror de ville kunne klare sig glimrende i 2013 i csgo, men det ville de fleste tier 4 hold jo også... Scenen for kvinder er ung endnu og der er godt nok mange der er imod dem med kommentarer som "de bliver jo alligevel aldrig lige så gode som mændene' osv... Både med den investering der bliver lagt og den tilstrømning af kvinder til gaming så skal det nok komme
#13(Med 0 svar)
5. november 2023 kl. 11:44
EwoKeY
Synes netop at pengene skal være af ok størrelse her, ellers er der ikke noget til at drive kvindeholdene, og jeg synes ærligt talt de SKAL leve. For hvis der er for få turneringer, og få små Premier, så vil de heller ikke kunne ligge timern nok til at leve af det, og kan man ikke leve af det, så stopper festen.
#4(Med 0 svar)
5. november 2023 kl. 01:22
ZtryDar
På den anden side har vi jo også en dansker på GUILD - så der er da da sk islæt. :-)
#14(Med 1 svar)
5. november 2023 kl. 12:58
nylsnej
Astralis W er jo et kæmpefedt navn. Har de altid heddet det? :D
#15(Med 0 svar)
5. november 2023 kl. 12:59
mad0
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2 Major fantasy vinder
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
De plejede at hedde Astralis Fe på HLTV
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.