
Valve vil introducere nye våben i CS2
Computerspilsmediet PC Gamer har landet et eksklusivt interview med udviklerne af Counter-Strike 2, og her fortæller medarbejderne fra Valve bl.a. om deres tilgang til udgivelsen af spillet og planerne for fremtiden.
Og hvis man har håbet på helt fundamentale ændringer i CS2, så er der godt nyt, for Valve melder ud, at de helt sikkert har til hensigt at udgive nye våben til spillet i fremtiden.
Ja, det er ikke vores topprioritet lige nu, men vi har helt sikkert planer om at introducere nye våben i CS2. Vi leder altid efter måder, hvorpå vi kan give spillere mere interessante valg i spillet, så vi kigger typisk på områder, hvor spillere enten ikke har de rigtige værktøjer til at løse en situation, eller hvor de kun har en eller to måder at håndtere en situation. Hvor er gameplayet forældet? Hvilket slags våben vil ændre på status quo?
Over CS:GO's 10 år har vi lært nogle til tider smertefulde lektier om, hvordan man introducerer nye våben til spillet på en yndefuld måde. Vi tror vi har en god ide om, hvordan man skal håndtere det i fremtiden, og med de nye tilpassede load-outs i CS2 burde det blive endnu mere ligetil.
Generelt fortæller udviklerne af Counter-Strike, at deres tilgang er stærkt influeret af brugernes ønsker og deres handlemønstre.
Premier matchmaking er nu vores mest spillede game mode i Counter-Strike, hvilket vi ikke havde forudset. Vi holder planerne for det første år så fleksible som muligt, så vi kan imødekomme presserende spillerbehov, selvom vi har en lang liste af features, som vi gerne vil udgive.
CS2 blev udgivet uden game modes som Arms Race og Danger Zone, men der er planer om at genintroducere popælere game modes i fremtiden, fortæller Valve. Hovedprioriteten er dog, at få det kompetetive spil helt på plads først.
Den brugerbevidste tilgang til udviklingen af CS2 har også betydet, at Valve har skulle bruge lang tid på at overføre skins fra CS:GO til CS2.
Vi vidste, at CS2 ville erstate CS:GO, og vi ville gerne sikre, at spillere kunne beholde så mange af deres færdigheder og skins som muligt (...) Der var ikke-trivielle udfordringer i at få gamle items til at passe ind i udseendet og stemningen i det nye spil, men vi vidste, at det ville være utrolig vigtigt for vores spillere.
Du kan læse hele interviewet hos PC Gamer.

















