HooXi står i sin første IEM Katowice-finale nogensinde.

"Det ville have været en vild prediction at fyre af, at jeg ville stå i finalen i Spodek med G2"

Dust2.dk fangede den danske IGL efter semifinalesejren mod Liquid.

Det bliver G2 og Heroic, som skal kæmpe om IEM Katowice-trofæet, efter G2 tog sejren lørdag aften i den sidste semifinale ved megaturneringen i Polen.

Dermed er HooXi og G2 stadig med i opløbet om det trofæ, som flere allerede har udråbt dem som favoritter til at løfte søndag aften. Og den danske IGL var da også godt tilfreds, da Dust2.dk fangede ham efter kampen.

Jeg er bare super glad for at vi kan holde det kørende, og super glad for at vi ikke smider så stor en føring væk, når vi har chancen for at lukke den, så får vi dem lukket.

Det har vi haft problemer med førhen, men vi er vokset som hold, og det er bare fedt.

I løbet af kampen var det et dominerende G2-mandskab, der mødte op, og særligt første halvleg på Inferno var ren opvisning.

Efter sidebyttet begyndte nitr0s tropper dog at spille sig tilbage i opgøret, og et comeback lurede. Men selv HooXi holdte hovedet koldt.

Jeg var ikke personligt nervøs, men man kunne godt mærke lidt på holdet, at der blev lidt en trykket stemning. Mest fordi vi går fra at have så high en high og vinde en eco og så gå til at tabe en gun-round uden at skyde nogen. Det er jo bare det højeste af det højeste og det laveste af det laveste.

Jeg tror bare, vi blev lidt for ivrige for at lukke kampen hurtigt med nogle hurtige plays, og det er bare ikke altid det smarteste mod Liquid, som spiller forholdsvist langsomt.

G2's spil bar præg af massiv dominans og en selvtillid, der skinnede igennem. Og HooXi peger på, at nøglen er, at folk har hinandens ryg.

Vi tror bare på hinanden og støtter hinanden. Hvis der er en, der hopper gennem en smoke hopper den anden med. Der er slet ikke nogen tøven ved det. Og hvis der er nogen, der har en plan, så er det slet ikke noget med, der bliver callet over den plan m.m. det virkelig er vigtigt.

Der er bare ikke tvivl om noget som helst, og når du bare committer til ting, så går det hele bare meget nemmere.

Fire flyvende stjerner

Søndag venter Heroic i en bo5-finale. G2 har for nyligt overtaget Heroics førsteplads på verdensranglisten, og den danske G2-kaptajn peger da også på, at det er de to bedste mandskaber, der står tilbage i finalen.

Jeg tror, det bliver en super fed kamp. Begge hold har en god map-pool. De har en flyvende jabbi, og jeg har fire flyvende spillere. Jeg tror det bliver virkelig tæt og virkelig sjovt og sjovt at se for seerne.

For et år siden var HooXi med i IEM Katowice, da ham og det gamle Copenhagen Flames spillede sig videre fra Play-in-fasen.

Og at han skulle stå i Spodek et år senere og have spillet sig i finalen, havde han ikke selv turde tro på.

Jeg føler, det ville have været en vild prediction at fyre af, at jeg ville stå i finalen i Spodek med G2. Den tror jeg sgu ikke nogen ville have købt, hvis du havde sagt det til dem på det tidspunkt.

Man kan jo ikke andet end at være glad. Vi ligger nummer 1 på ranglisten i det mindste, vi føler os ikke helt som nummer 1 endnu. Nummer 1 i verden med et internationalt hold.

Jeg føler, jeg har vist mere end hvad folk nogensinde havde troet om mig personligt, og jeg er bare glad for at bringe mine holdkammerater hen til de kampe, de burde være i. Det er jo et lineup, der burde være i finaler.

Med sejren over Liquid er G2 nu oppe på 19 maps i træk uden nederlag på LAN. Men den stime ender i morgen, spår HooXi.

Jeg tror, det vil være virkelig svært at gå gennem en bo5 mod Heroic uden at tabe et eneste map. Så skal de have en off-day, eller vi skal have livs-dag.

Vi kan måske holde stimen i et map mere eller måske to maps mere, men jeg tror ikke, det bliver en 3-0 til nogle af holdene. Det håber jeg ikke.

Det håber du ikke?

Nej, det håber jeg ikke. Det håber jeg ikke for kampen og for fansene, og jeg tror bare, det bliver en virkelig god kamp. Jeg kan ikke forestille mig andet, end at det bliver tæt, slutter HooXi.

Finalen i IEM Katowice spilles søndag klokken 16:00.

#1(Med 0 svar)
12. februar 2023 kl. 03:14
BJOE__
COMMON GIGACHAD W
#2(Med 6 svar)
12. februar 2023 kl. 08:30
RAF
Tænker ikke en 3-0 til g2 er helt utænkelig
#3(Med 5 svar)
12. februar 2023 kl. 10:20
Hunt
Det tænker jeg, G2s mappool er ikke super god. Så fx overpass eller vertigo er 2 sikre maps til heroic.
#4(Med 4 svar)
12. februar 2023 kl. 10:28
Daffestah
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
De banner overpass, i hvertfald gjort de sidste kampe.
#6(Med 3 svar)
12. februar 2023 kl. 11:18
Hunt
Det har du nok ret i, tror stadig ikke g2 kan vinde 3-0. Deres mappool ligner ikke den er bred nok til at vinde 3-0.
#7(Med 0 svar)
12. februar 2023 kl. 13:24
Daffestah
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Det er jeg enig med dig i, begge hold er skarpe lige nu. Men Heroic ser desværre skarpest ud.
#8(Med 1 svar)
12. februar 2023 kl. 16:03
RAF
Nu starter det om lidt så må vi se. Men jeg kan se for mig at monesy "ødelægger" cadian på awpen hvilket påvirker hans calling samt at heroic entries blir lukket ned af Niko. Og når først g2 "momentum toget" ruller er det svært at stoppe.
#9(Med 0 svar)
12. februar 2023 kl. 16:35
Hunt
Cadian har haft samme rating (1.19) her til katowice, så tror ikke monesy er så meget bedre pt
#5(Med 0 svar)
12. februar 2023 kl. 10:41
dinesen
Støttet Dust2.dk med 2 julekugler i 2019
Bliver satme en fed kamp!
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.