
ruggah er tilbage på serveren
Det er cirka 10 år siden, at ruggah selv var aktiv som CS:GO-spiller, men han har forhåbentligt holdt muse-armen ved lige i alle årene som coach, for i dag bliver der brug for den.
ruggah træder nemlig til som standin for OG, hvor han til daglig er coach.
Det gør han for at erstatte flameZ, der desværre er ramt af sygdom, som holder ham ude af dagens kamp mod Outsiders.
Det skriver OG på Twitter.
De to hold skal dyste i IEM Katowices gruppe B, og taberen ryger helt ud af turneringen, mens vinderen skal spille en sidste og afgørende kamp om at gå videre til slutspillet, der spilles i den nærmest legendariske Spodek Arena i den polske by.
Selvom ruggah i løbet af mange år figurerede på nogle af Danmarks bedste hold i CS: Source, en tidligere udgave af Counter-Strike, og viste sig okay frem i de spæde år af CS:GO, er det langt fra et ønskværdigt scenarie for OG.
flameZ er en af holdets helt store stjerner, og vejen til slutspillet så i forvejen svær ud, men nu ser den endnu sværere ud.

OG har ikke meldt ud, hvornår flameZ forventes at være tilbage på serveren, og det kan derfor ikke udelukkes, at en sejr over Outsiders betyder, at ruggah også skal spille finalen i lowerbracket senere på dagen.
Her kan OG og måske en spillende ruggah se frem til at møde enten fnatic eller Complexity om den sidste plads videre til slutspillet.
Men det kræver lige, at OG slår Outsiders først.