
South snubler i den lukkede kvalifikation
Det nye danske South projekt snubler i den lukkede kvalifikation og misser altså Funspark ULTI Regional Series 3 efter de her til aften tabte kvartfinalekampen.
Her lød modstanderen på det russiske AVE-mandskab, som med 2-0 sendte South ud af deres første turnering.
De to hold lagde ud på Overpass, hvor AVE kom bedste fra start på CT-siden. Inden sideskiftet havde danskerne dog indhentet deres føring og udlignet til 7-7. Det lykkedes dog aldrig at overtage føringen ej heller i anden halvleg, hvor AVE lukkede kampen 16-11.
Den russiske AWP-spiller waterfaLLZ blev for stor en mundfuld, da han præsterede en 1.51 rating på danskernes mapvalg.
På andet map var det ikke AWP'eren, der voldte de største problemer, men danskerne hang alligevel i bremserne, da Porya og Raijin skød AVE videre fra den lukkede kvalifikation med en 2-0-sejr over danskerne.
South var ellers inviteret direkte til den lukkede kvalifikation, hvor de fik deres debut kamp i går mod det russiske mixhold Monte Carlo. AVE satte dog imidlertid en stopper for den helt store succeshistorie i Souths første turnering som hold.

MAD Lions overvandt tidligere på aftenen AIRLYA i deres kvartfinalekamp, hvorfor der alligevel bliver dansk deltagelse i Funspark ULTI Regional Series 3 i form af TMB og b0RUP.
Derudover deltager O PLANO samt vinderen mellem Spirit Academy og AGO, der spiller den sidste kvartfinale i morgen. De øvrige 12 deltagere er endnu ikke annonceret.
































