
Astralis ydmyget
Et nederlag på 1-16 blev det til på tredje map, da Astralis blot fik én runde.
Første map startede meget lige ud, da holdene vandt runder frem og tilbage, indtil Astralis virkelig begyndte at finde niveauet. På T-siden af Inferno vågnede danskerne nemlig op, da gla1ve viste vejen og sikrede første bane.
Andet map startede ud på helt anden manér, da Spirit allerede fra start var helt varme, da degster viste stor klasse og bragte russerne foran 9-2. Denne føring blev til 14-5, inden Astralis kom tilbage i opgøret for dog at tabe til sidst.
På tredje map skete årets måske største overraskelse dog, da danske Astralis ikke stod en chance over for en brandvarm degster.
Runde for runde kom danskerne dybere og dybere ned i et hul, som til sidst var for stort at komme op af, da Spirit kom foran hele 15-0, da første halvleg var ovre, hvorfor det helt slemme kunne ske for Astralis.
Til sidst blev det dog ikke til æg, da danskerne tog pistolrunden på den afgørende bane, men mere blev det altså heller ikke til, da Spirit vandt runden efter for samtidig at tage sejren 16-1.
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 | |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
42 - 50 | -8 | 64.2 | 65.8% | 0.99 |
![]() |
48 - 52 | -4 | 67.6 | 61.6% | 0.98 |
![]() |
46 - 51 | -5 | 75.3 | 64.4% | 0.97 |
![]() |
42 - 56 | -14 | 63.4 | 63.0% | 0.84 |
![]() |
25 - 50 | -25 | 46.0 | 56.2% | 0.62 |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 | |
---|---|---|---|---|---|
![]() |
58 - 45 | +13 | 88.0 | 74.0% | 1.30 |
![]() |
55 - 40 | +15 | 83.2 | 74.0% | 1.26 |
![]() |
59 - 41 | +18 | 76.3 | 75.3% | 1.22 |
![]() |
45 - 36 | +9 | 69.2 | 75.3% | 1.11 |
![]() |
41 - 41 | +0 | 63.7 | 74.0% | 0.97 |

Med nederlaget er Astralis dog ikke ude af turneringen, da danskerne i stedet er videre til kvartfinalerne, mens Spirit får en semifinaleplads.


Gambit skal spille mod enten Navi eller liquid
Nu har de bannet Nuke de sidste par gange, som er det ENESTE map, som han får lov at spille.
Det ligner, at der ikke er nogen som helst tiltro til ham. Det virker underligt, især taget i betragtning, at det ikke lige svinger pt.
Håber han snart finder et sted, hvor han får lov at spille nogle kampe. Det kan godt være, at hele setuppet er noget nær det bedste, som man kommer i nærheden af, men det må da godt nok være demotiverende aldrig at få lov at vise, hvad man kan.
Kan ikke forestille mig at han sidder der udelukkende pga brandet og lønnen.
I mine øjne har han muligheden for at lære en hel masse af de mest rutinerede på scenen, samtidig med at han har chancen for at spille på et stabilt tier 1 hold. Men hold kæft, hvor må det være demotiverende at sidde på sidelinjen så ofte. Håber de snart gør brug af ham. Det bliver interessant at se, hvordan hele det her 6 mands roster kommer til at udspille sig, når der kommer gang i LAN igen.




Jeg fryder mig lidt over Astralis taber ovenpå det bullshit taktiske aspekt de har lukket ud på det seneste. Bubzkji flygt mens du kan og skab din egen karriere et andet sted :)
Spirit - Fremragende hold!
Spirit er et meget spændende og farligt hold, shit de kan ramme de Russere der.
Men som du selv og andre nævner savner os og se Bubber spille, han skal bare et andet sted hen, hvor han kan gøre sin karrierer!
Ja nemlig. Ud og vær din egen lykkes smed! Der skal nok være massere af muligheder for ham derude. Selvom Astralis er et stort navn og lønnen sikkert er derefter, så er det sgu ikke værdigt at sidde på bænken uanset hvor dårligt de fem andre tilsyneladende gør det!
Degster han er så vild og se spille, og så mester han ja både pistol og awp.! Og så er det godt de har en erfaren IGL som Chopper tænker os det gør noget.
2. Nej vi er enig, det er bestemt ikke værdig og sidde på en bænk som varmer tænker os Bubski snart siger stop, vil gerne se ham flæk igen.


Hvis han oprigtigt på 6 måneder kun har spillet nuke med dem og tilsyneladende gør det så dårligt at han ikke engang bliver brugt. Så er det hvis for alvor på tide han trækker stikket :)


Hvis han har scrimmet med dem på Dust2, så er det jo på ingen måde sikkert at han har spillet B anker? kan jo være han har spillet A lang som Xyp spiller. Altså, der er jo ingen spiller, der bare kan gå ind og spille alle positioner på alle maps, hvor han ville være en upgrade over andre spillere - det ville jo gøre ham til verdens bedste spiller.
En fodboldspiller kan jo også blive smidt ned i forsvaret uden han nødvendigvis normalt spiller der. Selvfølgelig vil det ikke altid være helt optimalt. Men hvad er mest så mest optimalt? At have bubzkji der ikke har 100% styr på positionen, eller magisk der vel har gang i sit all time værste event?


Det var jo ikke magisk værste event nogensinde før kampen i dag. Astralis har spillet 4 D2 kampe i 2021 før i dag og vundet deres seneste 3 kampe og tabt den 4. 14-16.
Så fordi de taber train 13-16, hvor Magisk ikke spiller godt, så betyder det jo ikke, at Zonic skulle føle det nødvendigt at gamble med at sætte Bubzkji ind på dust2, når de er favoritter til at tage mappet inden det var begyndt.
Deres forrige kampe på dust2 kan jeg ikke bruge til ret meget, det er slet ikke det min pointe går på.
Det er i hvert fald min holdning til tingene :)


Den måde Astralis bruger deres 6 mands roster på giver ingen mening, i hvert fald ikke i forhold til de udtalelser de er kommet med. Og jeg synes da også de burde droppe det, hvis de alligevel ikke har tænkt sig at gøre aktiv brug af den.
Jeg tror bare ikke jeg selv havde smidt bubzkji ind, hvis der ikke var blevet talt tydeligt inden om, at det kunne være en mulighed. Det kan jo ødelægge et hold sådan noget.
Der er jo heller ikke nogen af de andre hold med 6 spillere der skifter ud baseret på dagsform


På trods af at Astralis har vundet 2 kampe 2-0 og tabt 1 kamp 2-1, så er det her indtil videre Magisk' værste turnering nogensinde for Astralis.









Der er stadigvæk langt fra, at vise tænder i en enkelt turnering, end Astralis der har vist form i flere år. Men D2 så da forfærdeligt ud. Og man har da sine tanker omkring deres 6-7mand squard., :)
Jeg tror nu på dem, og håber de voldtager VP. !


Tror også de her CIS hold falder lidt til ro igen, ligesom vi har set det med Heroic og BIG.
Alle de her hold kan jo ikke blive ved med at have 5 spillere der peaker i form samtidigt. Magixx, Chopper og SDY fra spirit var jo ret svingende før. Det samme var nafany og interz fra Gambit.
VP har 4 gode spillere, men deres måde at spille på virker ret låst, og de fucker for ofte med deres egen økonomi til at jeg ikke tror de bliver straffet.
Da Heroic og BIG var de bedste var det jo også mens at deres svingende spillere alle overpræsterede
Og der synes jeg nu af alle hold, at Astralis bare har formået at holde sit på et plan, man må tage hatten af for. Det er de samme 5 spillere, som bare bliver ved med at præsteret og gøre umulige ting.


