
Ugen der gik på Dust2.dk
Endnu en uge er overstået, og derfor er det tid til endnu en omgang af 'Ugen der gik på Dust2.dk', der inkluderer HUNDEN som coach og et par udskiftninger på danske hold.
Den helt store forsidebasker var dog interviewet med Aalborg Rebels' ejer, der satte alle andre nyheder til vægs.
Redaktionen anbefaler
Coronavirus rammer endnu et event
I den forgangne uge meldte de danske events bag CS Tour ud, at de grundet coronavirus har været nødsaget til at udskyde finale-eventet, som ellers skulle have været afviklet i maj. Der er endnu ikke annonceret en ny dato for eventet.
Læs mere:
Heroic henter HUNDEN ind som coach
Heroic tæller nu både fem spillere og en coach, da HUNDEN, den tidligere MAD Lions-spiller, er blevet coach i Heroic. Det har nærmest været en offentlig hemmelighed, at HUNDEN ville være sikret et job som coach, når han lagde musen på hylden, og det skete altså i den forgangne uge.
Læs mere:
raalz bliver fast mand i Lyngby Vikings
Efter to ugers prøveperiode hos Lyngby Vikings blev raalz i løbet af den forgangne uge præsenteret som fast spiller. Lyngby består derfor af birdfromsky, Cabbi, Twinx, maNkz og raalz.
Læs mere:
sycrone overtager IGL-rollen i Tricked
torben er fortid i Tricked, da det fremadrettet er sycrone, som skal føre holdet mod toppen. Triked består efter udskiftningen af sycrone, kwezz, Lucky, kiR og Toft.
Læs mere:
Mest læste nyheder i den forgangne uge
- Aalborg Rebels vil være top 5 i Danmark
- HUNDEN til Heroic som coach
- Flammerne overrasker mod dragerne
- Nyt hold og flere rokeringer på top 15 listen
- Heroic sætter North på plads