
Flere overraskelser i danskeropgør i ESEA Advanced
Seks af de syv danske hold i ESEA Advanced slutspillet sejrede i første runde, og det betød, at flere af dem skulle møde hinanden i anden runde.
Her overraskede Ambush, da BERRY og co. rimelig overlegent slog nummer seks på POWER ranking, maquinas, med 2-0, da begge maps blev 16-7 til Ambush.
Også AGF og Copenhagen Flames skulle mødes. Selvom Flames måtte spille fra Kiev, hvor de er rejst til for at deltage i WePlay! Forge of Masters Season 2 Finals, var de stadig favoritter, men det var AGF, der løb med sejren.
kinetic var på noget af en opgave mod norske Nordavind, og danskerne endte også med at tabe opgøret, mens Lyngby Vikings først skal spille kampen i anden runde i upperbracket i dag. I lowerbracket fik Struggletony en god start, da danskerholdet slog Unique.
Upperbracket - Runde 2
Nordavind vs.
kinetic [2-0]
maquinas vs.
Ambush [0-2]
AGF vs.
Copenhagen Flames [2-0]
Lyngby Vikings vs.
Apeks [Spilles i dag]
Lowerbracket - Runde 1
Unique vs.
Struggletony [1-2]
Ovenstående resultater betyder, at både kinetic, maquinas og Copenhagen Flames er i lowerbracket, hvor de tilslutter sig Struggletony, mens AGF og Ambush mødes i næste runde af upperbracket.