notaN og STEPxHYDR møder dansk modstander.

Flere danske hold med i dagens sidste Minor runde

Seks danske hold skal om lidt eller er allerede igang med den sidste runde ved den anden åbne Minor kvalifikation før kvalifikationen går på pause.

En række af danske hold var klar til den den åbne europæiske Minor kvalifikation efter at NoChance og Sprout tog de to første pladser i den første kvalifikation. Flere hold er røget ud, men seks danske hold er fortsat med.

-D-D-D røg ud i fjerde runde til AGO, imens Copenhagen Flames og ImmuNe røg ud i tredje runde til henholdsvis BoysInBlue og pashaBiceps' Youngsters. Et dansk hold der dog har vist flot spil er Ambush, der både har slået spanske DRAGONS og finske HAVU.

Andre hold har haft en mere overkommelig vej, hvor Tricked har slået norske Apeks ud, imens London Esport tidligt blev slået af STEPxHYDR. Nu gælder det så round of 32, hvor flere danske hold skal i kamp.

  • Danmark STEPxHYDR        vs. Danmark OwOOwO
  • Danmark Maknitude          vs. BoysInBlue
  • Danmark Lyngby Vikings vs. Endpoint
  • Danmark Tricked                  vs. Wensze
  • Danmark Ambush                vs. Epsilon

De danske hold spiller med følgende lineups:

  • Danmark Lyngby Vikings (Cabbi, Daffu, Twinx, birdfromsky, thamlike)
  • Danmark STEPxHYDR (Inzta, notaN, Ryxxo, TOBIZ, Celrate)
  • Danmark Ambush (ckay, BERRY, PR1mE, raalz, Remoy)
  • Danmark Tricked (Bubzkji, HUNDEN, sjuush, acoR, b0RUP)
  • Danmark Maknitude (AnJ, dragoNfly, PERCY, smF, sycrone)
  • Danmark OwOOwO (ChenHassan, wAGNR, scott, Typos, madsztw)

- Du kan finde brackets her.

Et par af kampene kan allerede være igang. I skrivende stund er Tricked foran i deres kamp med 5-4 på Nuke, imens Ambush er bagud med 2-9 på Mirage imod Epsilon. Når denne runde er spillet færdig bliver turneringen pauset ind til i morgen, hvor de sidste runder vil blive afviklet.

#1(Med 0 svar)
28. maj 2019 kl. 22:19
DFINE
Nogle der streamer nogle af de danske hold?
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.