CeRq misser muligvis åbningskampen mod North i Kina.

North kan få uventet hjælp i første kamp

Det er kun fire af NRGs spillere, som er rejst til Kina, for CeRq har visum-problemer, og derfor misser stjernen muligvis opgøret mod North.

North-spillerne skal på lørdag i kamp klokken 4 om natten, når danskerne åbner StarSeries i-League Season 7 med opgøret mod NRG, som muligvis stiller svækket til start.

CeRq er nemlig ikke rejst med resten af NRG til Kina, da der er problemer med hans visum, det skriver Andy Miller, CEO i NRG, i et svar på Twitter.

Hvorvidt det lykkes NRG at få holdets stjernespiller med til Kina, er endnu uvist, og NRG har heller ikke selv meldt ud, hvem der kommer til at spille i stedet for CeRq, hvis han ikke når at få tilladelse til at rejse ind i landet.

En ting er dog helt sikker; NRG uden CeRq er en langt mere overkommelig opgave for North.

De otte åbningskampe kan ses herunder:

#1(Med 9 svar)
27. marts 2019 kl. 15:33
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Utroligt der kan blive ved med at være så mange visum problemer. Gad vide om atleter i andre sportsgrene har samme problemer.
#3(Med 8 svar)
27. marts 2019 kl. 17:12
AnJ
Nøglespiller
Vundet Dust2 Masters 2 gange
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Jeg har ikke super meget indsigt i det, men meget af det har ufatteligt meget at gøre med hvert lands forhold til et andet land, så vidt jeg har oplevet. Vi var alle meget nervøse, Cerq specielt, hver gang vi skulle rejse rundt fordi han altid var i fare for at blive tilbageholdt pga. hans nationalitet og visa - Hvis du tænker over hvilke spillere/nationaliteter du ofte ser have visa problemer kan du måske se hvad jeg mener. At SPUNJ så også har problemer nu, er lidt weird :D

Mht andre sportsgrene tror jeg ikke det er så stort et problem, for de fleste af dem har det som hedder et P1-Visa, hvilket også var det jeg fik i forbindelse med mit ophold i USA, det er altså det "officielle" proffesionelle sportsudøver visa, så vidt som jeg har forstået, og der havde hverken NRG's advokater eller andre spillere aldrig haft store problemer.

Jeg er ingen ekspert, men det er hvad jeg har fået fortalt i min process!
#4(Med 5 svar)
27. marts 2019 kl. 17:13
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Det lyder da også super underligt at cerq ikke kan få et p1 visa også :/ Men ja tak for indsigten det giver stof til eftertanke!
#5(Med 4 svar)
27. marts 2019 kl. 17:15
AnJ
Nøglespiller
Vundet Dust2 Masters 2 gange
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Det er også meget muligt at han kan og endda at han allerede har - måske der er nogle helt andre grundlag for hans issues, men processen og kravene og hvor meget tid det tager, er alle forskellige fra visa til visa, og måske har han fået et andet visa fordi de måske var tidsbegrænsede, eller han skulle bruge noget ASAP for at måtte blive i USA, im not sure!
#6(Med 3 svar)
27. marts 2019 kl. 17:21
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Også nedern der er forskels behandling på mennesker pga. Nationalitet. Vi er i 2019 altså come on...
#7(Med 0 svar)
27. marts 2019 kl. 17:24
AnJ
Nøglespiller
Vundet Dust2 Masters 2 gange
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Bestemt. Men det er nok lidt mere kompliceret end som så, der er nok en del historie og politik i vejen, men er helt enig det er nederen :D
#9(Med 1 svar)
27. marts 2019 kl. 18:26
granzales
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Haha, måske er det fordi vi netop er i 2019, at der forskelsbehandles pga. nationalitet :P
#10(Med 0 svar)
27. marts 2019 kl. 18:34
wake
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
MEH, den eneste forskels behandling der burde være i 2019 er om du må spille eller ej i oddset båden til cph games =D
#12(Med 1 svar)
27. marts 2019 kl. 19:34
yez
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Der er politiske stridigheder mellem Australien og Kina. Det går ofte ud over folk der forsøger at få visum i de enkelte lande når deres regeringer er uenige. Tror desværre det er det som har ramt SPUNJ.

Kilde: businessinsider.com/r-fraying-australia-and-china-..
#13(Med 0 svar)
27. marts 2019 kl. 19:47
AnJ
Nøglespiller
Vundet Dust2 Masters 2 gange
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Nemlig også det jeg hentyder lidt til i mit svar "...Hvis du tænker over hvilke spillere/nationaliteter du ofte ser have visa problemer kan du måske se hvad jeg mener." Det er netop fordi der er nogle politiske stridigheder - så jeg tror bestemt du har ret mht SPUNJ's situation også, tak for oplysningen!
#2(Med 0 svar)
27. marts 2019 kl. 16:38
strogie
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
så undervurdere north dem og taber.. kan lige se det for mig :D
#8(Med 6 svar)
27. marts 2019 kl. 17:44
mesterslagter
Jeg håber virkelig at de er taget til Kina en uge før for at pracce og ikke trækker den med at tage afsted til et par dage før de skal spille første kamp. Nu har de ikke haft kampe i noget tid, så det burde være muligt at lægge en seriøs forberedelse op mod det her event i stedet for at træne med Whimp
#11(Med 5 svar)
27. marts 2019 kl. 19:30
yez
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Ifølge deres officielle Facebook side tager de først afsted i morgen torsdag det vil sige de lander i Kina fredag. De spiller lørdag kl. 12 lokal tid. Så de får ikke meget tid til at vende sig af med jetlag :-(

Kilde:
North Esports
The last couple of days we've been bootcamping and preparing for #StarSeriesS7.
We're leaving for China on Thursday!
#HearTheRoar
#14(Med 4 svar)
27. marts 2019 kl. 21:18
cleansation
Det lyder satme håbløst, med tanke på hvor meget sådan en rejse kan fucke med ens dags rytme. Men ok... Hvis de alle 5 har nemt ved det, så er det jo fint. Personligt tager det dog altid en del dage at fungere normalt når jeg rejser så langt øst på.
#15(Med 3 svar)
27. marts 2019 kl. 22:17
Arize
Synes godt nok også det virker en smule useriøst. Tror heller ikke, at det er meget mere end en uge siden, at de var inde på ambassaden for at fixe visum, mon de har overvejet, at der kan forekomme forsinkelser.

Ligegyldigt hvad må det da være mere optimalt at lande 2-3 dage før og vende sig til tiden samt forholdene, tænker jeg.

Nogen der ved, hvordan de andre hold gør det?
#16(Med 2 svar)
28. marts 2019 kl. 07:00
magnusdk124
Tænker lidt det samme fortsår ikke hvorfor de ik tog afsted tirsdag eller ondstdav men glæder mig til og se hvordan det kommer til og gå med ingen tid til at vende sig til jetlag
#17(Med 1 svar)
28. marts 2019 kl. 07:34
mesterslagter
Whimp var selv ude at sige, at det måske var en fejl, at de var taget hjem fra Polen midt i minoren, da de havde en 4-5 dages pause, for så at være tilbage lige inden de skulle spille de sidste ultra vigtige kval-kampe, hvor de smed det hele på gulvet og så ekstremt fantasiløse ud i deres spil. Men det var et valg de træf i situationen, at det ville være bedre at træne og forberede herhjemme. Nu er det her Kina og ikke Polen, og som der skrives, så må det kræve nogle ekstra dage at tilpasse sig og vende sig af med jetlag. Op til majoren blev mange hold og trænede intensivt i polen, men jeg ved dog ikke om det er gældende nu ift. Starseries. Kan forestille mig at det får mindre betydning nu, da NRG har visaproblemer og derfor måske heller ikke får trænet ordentligt nu.
#18(Med 0 svar)
28. marts 2019 kl. 09:39
magnusdk124
Ja,men det er confirmed at cerq når frem
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.