sirah er ikke begejstret for Anubis.

sirah med bøn til Valve: Ud med Anubis

Hvis det står til sirah, så er Anubis ude af mappuljen efter majoren, og noget tyder på, at han ikke er ene om at fravælge mappet.

Det kan næsten ikke gå hurtigt nok med at rotere Anubis ud af mappuljen, ifølge sirah.

Ændringer i mappuljen sker typisk efter en major, men der går ofte noget tid, før Valve roterer maps i Premier og Competetive, og så ender det med at falde på uhensigtsmæssige tidspunkter for den professionelle esportscene - til tider endda midt under en turnering.

Dét beder sirah spiludvikleren gøre op med på X, og han har også et godt forslag til, hvilket map, der skal skiftes ud.

Anubis har været det mindst spillede map i hver eneste tier 1 event det her år. Jeg tror, jeg taler på vegne af hele scenen, når jeg siger, at det her lort burde fjernes med det samme efter majoren.

Vi har taget et kig på statistikkerne for maps i tier 1 events i 2026 for at se, om tallene bakker sirah op.

Antal gange Anubis er blevet spillet ved events i 2026:

BLAST Bounty 1: 5 (færrest)
IEM Kraków: 9 (færrest)
PGL Cluj-Napoca: 7 (færrest)
ESL Pro League Season 23: 12 (færrest)
BLAST Open Rotterdam: 3 (færrest)
PGL Bucharest: 3 (færrest)
IEM Rio: 1 (2 hvis finalen går til femte map. Det mindst spillede map uanset)

100 Thieves har selv spillet alle syv maps i puljen i løbet af de seneste tre måneder. Anubis er deres værste map statistisk set med én sejr og to nederlag, men datagrundlaget er selvsagt meget sparsomt.

Det vides ikke, hvad der tæller i Valves vurderinger, når de vælger, hvilke maps, der skal ind og ud, men det ser ikke ud til at være baseret på hvilke maps, der har været i puljen længst. På den front er der gode chancer for, at sirah kan få sit ønske opfyldt.

Det er heller ikke sikkert, at Valve nødvendigvis kigger mod den professionelle scene, når de skal afgøre rotationen. I stedet har et bud lydt på, at det handler om mappets popularitet blandt de mange millioner, der spiller Counter-Strike for sjov, og som står for Valves største indtægtskilde i CS.

De seneste udskiftninger i mappuljen har været:

2026: Anubis Train
2025: Overpass Anubis
2025: Train Vertigo

#1(Med 0 svar)
19. april 2026 kl. 20:56
frix00
ud med enten Dust mirage eller inf
#2(Med 1 svar)
19. april 2026 kl. 21:52
zwank
Ud med anubis og dust, ind med train og cache
#3(Med 0 svar)
19. april 2026 kl. 21:59
Unifite
Uenig med Train. Det map er da fuldt ødelagt med de updates der kom uden at skulle være fuldt nostalgisk.
Train endte som Vertigo hvor der blev smidt alt for meget makeup på.

Men ja, Anubis ud - Cache ind.
#4(Med 0 svar)
20. april 2026 kl. 07:58
Madsen
Hellere ud med dust2 eller mir
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.