
PGL rykker cutoff-datoen forud for Singapore-majoren - indfører bronzekamp
Har Valve igen for engangs skyld lyttet lidt til communitiet og VRS-eksperterne, særligt Udknud? Noget kunne godt tyde på det.
Den danske VRS-ekspert, Udknud, har tidligere ytret på sin X-profil, at han mener cutoff-datoer for majorturneringer bør tilpasses bedre, og det har PGL netop gjort.
I et opslag på X og en officiel pressemeddelelse på deres hjemmeside annoncerede PGL torsdag ved middagstid, at cutoff-datoen forud for vinterens major i Singapore flyttes frem til den 2. november.
Dermed er vinduet fra cutoff til majorens start også blevet væsentligt kortere end tidligere, da majoren i Singapore starter godt og vel tre uger efter, nemlig den 24. november. Tidligere har cutoff været omkring to måneder før turneringsstart.
Det betyder, at ESL Pro League Season 24 og PGL Masters Bukarest 2026 i henholdsvis begyndelsen og slutningen af oktober måned blandt andet kommer til at tælle med. Det samme gør Parken Challenger Championship-turneringerne fra den 4. til 6. og 14. til 16. oktober. IEM Kina tæller lige nøjagtig ikke med, da turneringen starter den 2. november.
Majoren i Singapore løber af stablen fra den 24. november til den 13. december. I alt deltager 32 hold ved majoren, og de skal kæmpe om en bid af den samlede præmiepulje på 8 millioner kroner.
Indfører kamp om tredjepladsen
Som noget nyt vil der til majoren i Singapore også - for første gang i historien - blive spillet om tredjepladsen. PGL, der afholder vinterens major, offentliggjorde nemlig også indførelsen af en bronzekamp.
For PGL selv er det ikke noget nyt med en kamp om tredjepladsen, da de var de første efter, at VRS blev indført, til at afvikle bronzekampe.
Senere fulgte andre store turneringsarrangører som BLAST og ESL trop, og nu skal der altså også fremover, fra vinterens major, spilles om tredjepladsen.
Det bliver dog først fra vinterens major, at der spilles bronzekamp, og ikke fra sommerens major i Köln. Fra og med sommerens major i Köln bliver antallet af BO1-kampe til gengæld reduceret, da alle kampe i tredje stadie bliver bedst-af-tre (BO3, red.).


























