
Ingen danskere klarede første dag af den åbne kvalifikation
Det blev CIS-holdet magic og russiske Lavked, der mandag kvalificerede sig til den lukkede europæiske kvalifikation til PGL Astana 2026.
Her skal de to hold blandt andet kæmpe mod 100 Thieves om den sidste plads til den kasakhiske LAN-turnering.
Den dansker, der var tættest på en plads i den lukkede kvalifikation, var Q-Q, der er på prøve ved INFINITE. De nåede hele vejen til 1/16-finalerne, hvor de tabte en overtidskamp til russiske QUAZAR.
Der er dog stadig to pladser mere til den lukkede kvalifikation, og de skal findes tirsdag og onsdag, når anden runde af den åbne kvalifikation spilles.
Anden runde af den åbne europæiske kvalifikation kan følges her indtil kvartfinalerne, som også følges på HLTV.
Holdene til den lukkede kvalifikation:
Inviterede hold:
-
100 Thieves -
illwill -
HOTU -
K27
Kvalificerede hold:
-
magic -
Lavked -
Åben kvalifikation #2 -
Åben kvalifikation #2






















