
NIP løber med titlen i Portugal for næsen af cadiaN
NIP er vinderne af Roman Imperium Cup VI.
Danskerholdet har sent søndag aften besejret cadiaN og resten af OG i finalen i Vila Nova de Gaia, Portugal og er dermed blevet 45.000 kroner rigere.
cadiaN og kompagni startede opgøret stærkt ud med en 4-0-føring på T-siden af Overpass. Herefter fik NIP spillet sig tilbage i halvlegen, med OG endte alligevel med at føre ved pausen.
Efter sideskiftet vandt Snappis tropper en vigtig pistolrunde, som sørgede for, at holdene i runden efter stod helt lige. Spændingen forsvandt herefter, da OG vandt de næste seks runder i streg og dermed mappet med cifrene 13-7.
På Nuke fortsatte ét hold med at dominere, da NIP denne gang gik til pause foran med hele 10-2 efter en næsten perfekt T-side. Der skulle gå bare fire runder i anden halvleg, før NIP havde lukket Nuke og sikret et afgørende map.
Holdene var lige på det afgørende map frem til pausen, men i anden halvleg var NIP klart bedre. Snappi og kompagni vandt fem runder i streg og kom foran med 11-6. OG vandt nogle trøsterunder, inden NIP fik sikret sig titlen.
Med sejren følger 45.600 kroner til NIP og samtidig en masse dyrebare VRS-point op til majoren i Tyskland, mens cadiaN og kompagni tager 26.600 kroner med sig hjem.
Plads- og præmiefordeling for top 8 ved HyperX Roman Imperium Cup VI:
-
1.
NIP - 45.600 kr. -
2.
OG - 26.600 kr. -
3.
Alliance - 11.400 kr. -
4.
Liquid - 7.600 kr. -
5.-8.
9INE -
5.-8.
JiJieHao -
5.-8.
Gaimin Gladiators -
5.-8.
EYEBALLERS




























