Ny turnering ser dagens lys i Hamborg

Fra den 16. til 18. juli afvikles GrindersLAN syd for Danmark.

Der er godt nyt for de danske mandskaber, der er på udkig efter en masse VRS-point, og som er villige til at køre lidt ned ad den tyske autobahn.

For syd for den danske grænse afvikler DACH CS fra den 16. til 18 juli en stor turnering i Hamborg med en præmiepulje, der kan nå op til 150.000 kroner.

Alt efter antallet af deltagende hold kommer præmiepuljen til at være mellem 112.000 til 150.000 kroner, som der bliver spillet om i internetcaféen XPERION.

Det er først-til-mølle-princip for holdene, der ønsker at deltage. Billetterne bliver sat til den 20. marts, hvor de første 20 hold sikrer sig en plads i turneringen.

Gruppespillet kommer til at bestå af 4-5 hold alt efter antallet af deltagere, hvoraf holdene møder hinanden i en Bo3. Herefter spilles der single-elimination Bo3 i slutspillet.

Tilmeldingen til turneringen sker den 20. marts her.

#1(Med 0 svar)
15. marts 2026 kl. 21:07
brink
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.