
GamerLegion-stjerne falder fuldstændig igennem
GamerLegion starter dårligt ud i Polen.
Tauson og kompagni har nemlig tabt med 0-2 i åbningskampen mod Aurora ved IEM Krakóws indledende stadie, hvor de otte bedste hold går videre til hovedturneringen.
Opgøret blev skudt i gang på GamerLegions map, Nuke, hvor Aurora-mandskabet hentede otte runder på CT-siden, hvor især PR havde problemer med bare tre kills.
GamerLegion vandt pistolrunden efter sideskiftet og skabte samtidig håb for et comeback, men gnisten blev hurtigt slukket, da Aurora vandt de næste fem runder og dermed mappet.
Over hele mappet fik PR en rating på 0.41 med en score på 4-16, hvilket er den tjekkiske stjernes sjettedårligste map i karrieren.
Han og GamerLegion skulle derfor forsøge at rejse sig på Dust2, og det startede fornuftigt ud, da stillingen var 5-5, men herefter tog Aurora over og kom foran med 10-5.
PR fik aldrig gang i spillet, da han leverede en endnu dårligere præstation på Dust2 med en rating på 0.24 med 4 kills og 17 døde, hvilket er hans dårligste i karrieren.
Derfor gik der ikke længe, før Aurora fik lukket mappet og samtidig har spillet sig en kamp tættere på turneringens hovedturnering, mens GamerLegion nu skal vinde to kampe i streg uden at tabe for at gå videre.


































