Gnøffe går fra spiller til træner. Foto: 7ri

AaB henter Gnøffe ind i ny rolle

Den tidligere spiller for Astralis Talent og WOPA går nu i trænerrollen og slutter sig til AaB.

I den kommende tid skal han lede holdet an som holdets coach.

Det annoncerede AaB tirsdag aften på det sociale medie X.

Den 23-årige Gnøffe er ikke en ukendt størrelse i AaB-lejren, da han var med til at vinde POWER Ligaen med Preasy Mix. Preasy og AaB meddelte tilbage i juni, at de havde indgået et samarbejdspartnerskab.

Tidligere har Gnøffe spillet for WOPA og Astralis Talent. Han brugte næsten to år i WOPA, som tidligere hed CEPTER, inden han skiftede til Preasy Mix.

I Preasy Mix blev det med stor succes, da holdet vandt POWER Ligaen foran MASONIC. Det var anden gang han vandt POWER Ligaen.

Nu skal han indtage rollen som træner for AaB, hvor han slutter sig til sine to tidligere holdkammerater, Mol011 og bekker, som også var med til at vinde POWER Ligaen.

AaB består af:

  • Danmark Viggo

  • Danmark qx

  • Danmark stesso

  • Danmark Mol011

  • Danmark bekker

  • Danmark Gnøffe (Coach)

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.