
G2 snupper den sidste plads i slutspillet
G2 er det sidste hold videre til slutspillet i BLAST Open London.
Det står langt om længe klart, efter det internationale mandskab sent mandag aften kunne besejre Spirit i den afgørende kamp i online-gruppespillet.
Som altid var Spirits superstjerne, donk, ellers helt ude af kontrol, da han nærmest på egen hånd sikrede russerne det første map, Mirage, med cifrene 13-11.
Her formåede han nemlig at slutte opgøret med en rating på hele 1.79 og en score på 25-14. Den nærmeste holdkammerat var sh1ro med en rating på 1.04.
Ikke særlig overraskende fortsatte donk med at levere højt niveau på det andet map, selvom G2 formåede at bringe sig foran med 10-4. Herfra fik Spirit spillet sig tilbage i kampen, men forgæves, da G2 snuppede sejren i overtid.
Afgørelsen fandt sted på Ancient, hvor G2 var totalt dominerende, efter de meget imponerende formåede at gå til pause foran med 11-1 på T-siden. Efter pausen vandt de pistolrunden og den efterfølgende, hvorfor de sikkert gik videre.
G2 slutter sig dermed til FaZe, M80 og MOUZ i kvartfinalen, mens Vitality og FURIA tidligere i dag spillede sig direkte i semifinalen.