TeSeS er blevet sidemakker med kyousuke.

TeSeS om kyousuke: "Han kan blive verdens bedste"

TeSeS har høje forventninger om hans nye holdkammerat, kyousuke.

Dust2.dk til IEM Cologne

Falcons har fået en god start med kyousuke i startfemmeren, efter TeSeS og kompagni løb med åbningskampen over GamerLegion ved IEM Cologne.

Lige efter opgøret fangede Dust2.dk holdets eneste dansker på serveren, TeSeS, der også var godt tilfreds med sejren til trods for en tæt start.

Det føles godt. Det var en lidt tæt kamp på Nuke. Jeg kan godt mærke, at vi lige skulle i gang og have spidset tingene til, så jeg er glad for andet map.

Falcons' debut med kyousuke har fyldt en masse op til turneringen, og ikke særlig overraskende kan den danske rifler også mærke støjen udefra.

På holdet har man dog aftalt at udnytte muligheden som nyt hold til at fjerne pres fra skuldrene og bare fokusere på at gøre deres bedste.

Vi har snakket om, at vi vil udnytte det her med at være et nyt hold og ikke have så mange forventninger, så vi kan tage presset af vores skuldre, selvom der er så meget støj udefra.

Folk forventer, at vi kommer til at performe lige med sammen og komme i finale eller vinde det hele. Så er det nemt, når vi er et nyt hold, at vi styrer det selv; bare sænke skuldrene og gøre det bedste, vi kan.

Potentielt verdens bedste

I opgøret mod GamerLegion så man tydeligt glimter af, hvor højt kyousukes niveau er. Det har TeSeS også selv kunne mærke i træningen op til turneringen.

Den nye russiske holdkammerat har faktisk været så god, at TeSeS spår ham til at blive verdens bedste spiller - og det siger meget, når man har spillet med NiKo og m0NESY.

Vores praccs med ham har været virkelig gode, især for ham individuelt. Han er virkelig sindssyg.

Nu siger det sig, at han er god, og man kunne også godt se det i dag på serveren. Hvor langt tror du, at hans potentiale rækker?

Meget langt. Hvis ikke verdens bedste, så bliver jeg overrasket, siger TeSeS og fortsætter:

Nu er der selvfølgelig donk og ZywOo og sådan nogle, som er meget, meget tætte, som jeg 100% ser som de tætteste konkurrenter med ham, som virkelig skal kæmpe mod hårdt. Det bliver en tæt kamp, men jeg ser ham komme op og være derop omkring dem.

I kølvandet på tilføjelsen af kyousuke, der har erstattet Magisk, har rollefordelingen også ændret sig på holdet.

En af spillerne, som er blevet påvirket, er netop TeSeS, der fortæller, at han kommer til at spille meget mere support end tidligere.

Jeg har fået mange andre roller, og jeg skal tilpasse mig nogle nye ting og være meget mere fokuseret på support, end jeg var før, hvilket passer mig godt. Selvfølgelig er der nye roller, som jeg skal tilpasse mig til.

Det kommer til at tage lidt tid, før jeg kommer til at opbygge selvtillid og den her intuition, som jeg spiller med, fordi den skal have opbygget i pracc, men også i officielt på de nye spots.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.