HooXi leverede varen i Beograd.

HooXi bryder barrieren: Første store event med en rating over 1

Astralis-kaptajnen leverede stærkt i Serbien og rundede for første gang i karrieren en rating over 1 ved et stort event.

Søndag tabte Astralis finalen ved FISSURE Playground 1 i den serbiske hovedstad, Beograd, hvor kinesiske TYLOO viste sig for stærke for det danske mandskab.

Selvom det blev til endnu et finalenederlag - det andet i træk - kan danskerne dog tage flere positive ting med sig. De har nu spillet sig i to finaler i træk, kæmper igen med om topplaceringerne, og der er tydelig fremgang både kollektivt og individuelt.

En af de Astralis-spillere, der har rykket sig individuelt, er holdets in-game leader, HooXi. Han leverede en stærk indsats gennem hele turneringen i Beograd - en turnering, der endte som hans bedste nogensinde, i hvert fald statistisk set.

Den 30-årige Astralis-kaptajn sluttede FISSURE Playground 1 med en rating på 1,01 - og dermed for første gang i karrieren med en rating over 1 ved et større event.

Sidste gang HooXi præsterede noget lignende, var under play-in-stadiet til IEM Katowice 2022. Dengang, iført Copenhagen Flames-trøjen - og på blot tre maps - opnåede han en rating på 1,24.

HooXis bedste og værste LAN-præstationer

De tre bedste og værste er taget fra HooXis LAN-præstationer ved større turneringer.

3 bedste præstationer:

  1. IEM Katowice 2022: Play-in: Danmark Copenhagen Flames - 1,24 (3 maps)

  2. FISSURE Playground 1 (2025): Danmark Astralis - 1,01 (15 maps)

  3. ESL Pro League Season 16 (2022): G2 - 0,99 (15 maps)

3 værste præstationer:

  1. BLAST Premier Spring Final 2024: G2 - 0,59 (6 maps)

  2. IEM Katowice 2022: Danmark Copenhagen Flames - 0,67 (5 maps)

  3. PGL Major Antwerpen 2022: Danmark Copenhagen Flames - 0,76 (12 maps)

Det er værd at bemærke, at hans hidtil bedste rating blev leveret over blot tre maps i play-in-stadiet til IEM Katowice - og altså ikke i selve hovedturneringen. Her præsterede han til gengæld en af sine dårligste ratings nogensinde.

Derfor er det heller ingen overdrivelse, at kalde in-game leaderens præstation ved FISSURE Playground 1 for hans bedste nogensinde ved en større turnering.

HooXis rating fra alle de turneringer, han har spillet, kan findes her. Det fremgår også, at han endnu ikke har leveret en rating under 0,90 i en Astralis-trøje.

#1(Med 2 svar)
21. juli 2025 kl. 11:07
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
HooXi bryder barrieren: Første "STORE" event med en rating over 1
Det sku en ommer
#2(Med 0 svar)
21. juli 2025 kl. 11:24
JakobHelms
Hvad er problemet, var eventet ikke stort?
#3(Med 0 svar)
21. juli 2025 kl. 11:36
DOMINA7HOR
Vinder af Top 20-prediction på Dust2.dk
Tier-1 i Valves øjne, på linje med andre større turneringer. At de fleste "storhold" så vælger at melde fra, er hvad det er.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.