
Sashi sender blameF i elimineringsfare
De danske drenge fra Sashi vandt 2-1 over blameF's fnatic i den første runde af slutspillet i den lukkede kvalifikation til ESL Pro League S22.
Tirsdag eftermiddag skulle Sashi møde fnatic i åbningsrunden af slutspillet, hvor kun én billet til ESL Pro League S22 er på spil. Sashi havde dagen forinden leveret en kæmpe overraskelse, da de sendte Liquid ud af kvalifikationsturneringen, mens fnatic vandt over ESC.
Kampen startede på Inferno, hvor danskerne kom bedst fra land med en 4-0-føring, men fnatic, anført af en flyvende KRIMZ, udspillede Sashi i resten af mappet og gav kun én runde væk i en overlegen 13-5-sejr.
På kampens andet map fik danskerne igen en stærk start. Denne gang udnyttede de føringen til deres fordel og kom foran 9-3 på CT-siden. Herefter lukkede de mappet med en 13-9-sejr, inden det afgørende map blev spillet.
På Mirage blev det en lige affære i den første halvdel af mappet, og Sashi gik til pause foran 7-5. På T-siden var danskerne overlegne mod fnatic og tog sejren med 13-6.
Dermed ryger danskerne videre til næste runde, hvor TNL venter. De mødtes tidligere i Kosovo ved "EM" i CS, hvor Sashi, der repræsenterede Danmark, tabte stort til TNL, som repræsenterede Ukraine.
Derudover tabte OG til Nemiga og rykker ned i lowet bracket-stadie sammen med fnatic. OG møder det tidligere NAVI Junior-hold, mens fnatic møder Passion UA.
Alle kampene spilles på samme tidspunkt tirsdag aften.