
FARVEL FALCONS: SUPERSTJERNER SKUFFER
Andet stadie af majoren blev endestationen for Falcons, da de led et dramatisk nederlag til et brasiliansk hold.
Falcons skulle forsøge at holde majordrømmen i live, da de skulle møde MIBR. De brasilianske hold havde en fantastisk på kontoret i Austin, da det blev til tre sejr til dem, mens MIBR kunne sikre det fjerde.
De skulle dog stå over for TeSeS og Magisk i Falcons, som var forhåndsfavoritterne til at spille sig videre.
Danskerne brillerede på Ancient, hvor Falcons vandt 13-6 over brasilianerne fra MIBR. Selvom MIBR leverede en hæderlig indsats på CT-siden, havde Falcons fint styr på deres T-side.
På næste map, Nuke, startede MIBR igen på CT-siden og pressede på fra første runde. MIBR dominerede med ti runder på CT-siden, og selvom Falcons langsomt halede ind og lagde op til en mulig overtidskamp, rakte det ikke, da opgøret endte 13-9 til brasilianerne.
Kæmpe drama
Afgørelsen skulle findes på Inferno, hvor Falcons startede på CT-siden og det blev hurtigt tydeligt, at det ville blive en lang kamp. NiKo med blot to kills blev et trist billede på en bleg CT-side.
På T-siden tabte Falcons pistolrunden, og MIBR fortsatte med at lukke ned for stjernespillerne. Til sidst cementerede Falcons et comeback, da de kom bagud fra 4-10. Magisk leverede en vild runde, hvor han reddede Falcons ved scoren 7-10.
Ved 10-10 fik MIBR sat en stopper for Falcons og sikrede senere et matchpoint. Men dramaet endte ikke her, da Falcons sendte kampen ud i overtiden.
I overtiden fortsatte den tætte kamp, som i første omgang endte 15-15, og anden overtid endte også uafgjort. Dermed skulle en tredje overtid afvikles. Her kom MIBR foran 21-19. Men igen kom Falcons tilbage, dog kunne de ikke sikre endnu en overtid.
MIBR er nu klar til den afgørende kamp om avancement til tredje stadie af majoren. Falcons, der har et hold fyldt med stjerner og store forventninger forlader turneringen tidligt.
Swiss-stillingen ved majorens andet stadie:
3-0
-
Legacy
-
Virtus.pro
3-1
-
paiN
-
FURIA
2-1
-
3DMAX
-
FaZe
2-2
-
MIBR
-
Lynn Vision
-
HEROIC
-
Nemiga
-
B8
1-3
-
M80
-
TYLOO
-
Falcons
0-3
-
BetBoom
-
OG