
gla1ve slår fuskanklagede M1 i finalen
ENCE satte pres på M1 før finalen i YGames Pro Series Season 5 ved at anklage dem for ikke at have rent mel i posen.
Om det har ændret på udfaldet af finalen, er ikke til at vide, men gla1ve og resten af ENCE lykkedes i hvert fald med at slå polske M1 3-1 i finalen af online-turneringen.
Det var ellers M1, der startede bedst ud i finalen ved at vinde Train 13-10, men så tog ENCE arbejdshandskerne på og kørte de næste tre maps hjem uden de store problemer.
ENCE har fået lovning på videooptagelser af spillerne fra M1's POV efter finalen, men om de føler det nødvendigt at kigge dem efter, nu hvor de har vundet turneringen, må tiden vise.
Med førstepladsen vinder ENCE 82.000 kroner, mens M1 går hjem med 42.000 kroner.
Sashi Esport sluttede på en samlet 5.-8. plads i turneringen, og får det kan de sætte 5.600 kroner ind på kontoen.
ENCEs sdy postede også dette på X inden finalen gik i gang, hvilket måske har sat ekstra pres på de polske spillere.