
Astralis-nedtur: Talentholdet spiller sig ud af POWER Ligaen
Efter at være rykket ned i sidste sæson, så det i første omgang ud til, at Astralis Talent skulle en tur ned i AceZone 1. division. Selvom de stod til at være med i den øverste division efter en rokade hen over sæsonen lignede det, at de skulle op i POWER Ligaen igen.
Men dén beslutning blev trukket tilbage – og i stedet skulle de unge talenter kæmpe for deres plads på serveren mod Prestige.
I opgøret mod Prestige – der sluttede som nummer to i AceZone 1. division i seneste sæson – lagde Astralis Talent ud på Nuke. Her hentede de seks runder på T-siden og lukkede derefter mappet solidt ned på CT-siden til en 13-8-sejr.
Selvom Prestige startede bedst på andet map, så var kursen sat, og på Anubis fulgte Astralis-mandskabet første map op med en føring på 12-8-føring og fire matchpoint. Prestige gav ikke op. De kæmpede sig tilbage på T-siden og sikrede en overtid.
I overtiden tog Prestige-spillerne sejren i anden overtid med 19-15.
Overraskelsen leverede
Kampen skulle derfor afgøres på Inferno. En tæt map blev udspillet igen. Først 7-5 til Prestige på deres CT-side. Efter sideskiftet kæmpede Astralis-lejren sig tilbage i kampen. De kom dog ikke helt tilbage, da Prestige-holdet var for stærke på T-siden og vandt 13-8.
Dermed er Prestige-holdet klar til at konkurrere med de bedste hold i POWER Liga-regi, mens Astralis Talent må tage en tørn i AceZone 1. division.
Næste sæson af POWER Ligaen starter allerede den 21. april.










Det her føles sku lidt bare som om det var en random faceit kamp. De to der sidder og carryer dem er røv ligeglade med at de er kvallet fordi de sikkert aldrig kommer til at spille for dem igen, hvor imod for hele Astralis talent kan det her betyde alverden.




Spørgsmålet burde egentlig være, hvorfor de ikke havde hentet endnu bedre spillere?
Det er mere dust2 i skal være sure over hvis i skal være sure på nogle, da det er deres regler, og reglerne blev overholdt.
Jeg kan også helt forstå det. Jeg tror ikke, at Shadow_Eagle og Itz_Nima havde lyst til at spille, når de ikke længere er en del af lineuppet. Derfor giver det mening, at de finder nogle andre spillere. Det ville være helt dumt at vælge to erstatninger, der ikke kan carry dem lidt, især hvis de har muligheden.
Og ja, så kan man snakke om at "Ja, men det er ikke det lineup de skal spille med nu i PowerLigaen" og bla bla bla, men det ændre ikke på sagen.


Læs #20


Der burde ikke være andre scenarier end at de stiller op med de spillere de også spillede deres første relegationen med.
Jeg synes sku det er lidt en skandale at dust2 har tilladt dette og forstår slet ikke hvordan de har set det her som “den bedste løsning”
I følge HLTV er Matheos (hvis det er den samme, hvilket jeg formoder) på kontrakt på et helt andet hold, kan ikke se i hvilken anden sport du bare lige kan låne spillere fra et andet hold til at komme og hjælpe dig i vigtige kampe.
- Vi taber oprykningskampen mod Linx og er egentlig klar til at spille 1.div.
- Ecstatic og Sashi trækker sig fra Ligaen til den kommende sæson. Det åbner et pr. spots op i Ligaen, Heroic Academy med XI's gamle core får 120% fortjent det ene spot via ansøgning. Og man står nu med det sidste spot, som skal tildeles. Astralis Talent er rykket DIREKTE ned i sæsonen og Prestige har tabt oprykningskampen - Ingen af dem har ret til spottet - Hvorfor den mest fair løsning viser sig at være at de spiller om spottet, fremfor at det bare tildeles til den ene. Der synes jeg at Lukas træffer den helt rette beslutning og hvilken kamp det også blev!
- Der bliver fra Dust2's side sagt at dette skal ses som en sæson 28 relegation kamp, altså BO3 og når det er sæson 28, så betyder det også at man ikke kan bruge hvem man vil, men de 5 aktive spillere man har på sit roster og de to stand-in slots, som ALLE har i ligaen, igennem hele sæsonen. Vi har kun vores 5 aktive spillere fra sæson 28 stående, problemet er bare at to af dem ikke længere er en del af organisationen efter Linx kampen, hvorfor vi ikke kan stille med dem. Så vi prøver og anmode om vi kan stille med vores nuværende aktive roster, men reglerne er selvfølgelig at det er en sæson 28 kamp, og de to nye spillere vi har fået ind til kommende sæson 29, har spillet på andre hold i sæson 28 og kan derfor ikke spille for prestige til kampen.
Så står vi jo lidt i den situation at vi uanset hvad vi gør skal spille med stand-ins.. og der kan ikke bruges en spiller som har spillet sæson 28 for noget hold i PowerLigaen. Så det begrænser feltet meget.
Så hiver jeg de to spillere der spiller kampen ind, til at hjælpe os. Hvilket de virkelig gerne vil.. derfor anmoder jeg CPH Wolves og deres ejer om tilladelse om at låne Matheos før vi bruger ham, da han selvfølgelig er på kontrakt hos dem. Det får jeg lov til. Se det som en leje aftale for en kamp.
At der er nogle huller i Esporten ifh. regulering af spillere og transfer perioder mm. er jo en anden snak vi kan tage.
Men i vores situation ville alt andet end at forsøge og få de bedste mulige stand-ins, jo ikke give mening. Vi har egentlig bare gjort vores bedste for at stille med det stærkeste hold, inden for rammerne og situationen til kampen. Vi kunne i princippet have gjort det samme mod Linx og hevet de to gutter ind, og det samme kunne HyperioN feks. have gjort sidste sæson mod Masonic i deres relegation kamp, og et andet hold kan gøre det til den kommende sæsons relegation kamp. Vi i prestige ville da aller helst gerne have spillet med vores nuværende aktive roster.
Håber det giver lidt bedre mening :D
Alt andet du skriver er jeg super enig i, at det er den mest fair måde det bliver afgjort på, men alt det andet kan jeg simpelhen ikke se mig enig i, prøv at se omvendt på det, som en anden skriver, lad os antage Astralis Talent tænker, ved du hvad vi spiller lige med stavn og device, det havde jo heller ikke været fair (ved godt de spillere i stillede op med er langt dårligere) men igen jeg tænker du forstår pointen.
Men anyway tillykke med oprykning, heppede også på jer i kampen mod Linx







