
Banker topholdet: "Rettet op på en masse fejl"
Det blev til tre kampe tirsdag aften i 1. division, hvor topholdet led et sjældent nederlag, mens en anden oprykningskandidat vandt snævert.
I den første kamp stod SERA Esport overfor MASONIC, der endte med at blive en utrolig tæt kamp.
5-5, 6-6, 9-9, 10-10, 11-11.
Det var de utrolig tætte cifre i løbet af kampen, hvor ingen vidste hvem, der skulle fra Overpass med de tre point.
Det blev til 13-11 for MASONIC-mandskabet, hvor Zanto var fyr og flamme i kampen med sine 25 kills.
Dermed rykkede MASONIC sig op ved siden ad førerholdet, Sashi Academy, der spillede senere på aftenen.
Bankede topholdet
Sashi Academy spillede mod Floki Esport, som blot havde ni point efter ni kampe, som de inden vinterferien havde besejeret 13-5 i denne sæson.
Det skulle vise sig at være en større udfordring for Sashi, da de slet ikke var mødt op på serveren. Sashi startede med at vinde pistolrunden, men ellers stod resten af første halvleg næsten kun på sejre for Floki på T-siden, da de kom foran 10-2.
Det blev til en 13-6-sejr for Floki-mandskabet, der kan glæde sig over de tre point og nærme sig konkurrenterne længere oppe i tabellen.
Efter kampen udtalte Gejl, som er ejer af Floki Esport til Dust2.dk:
Siden sidste gang vi mødte Sashi Academy, har vi set meget indad, rettet op på en masse fejl, og fået trænet rigtig meget. Vi gik ind til kampen med en masse selvtillid, og følte egentlig hele tiden, at vi havde styr på kampen.
Vi håber på at fortsætte det gode spil, og komme ud af relegationspladserne.
Floki skal onsdag igen i aktion mod et af topholdene, hvor MASONIC venter.
I den sidste kamp tirsdag aften blev SERA Esport atter ramt af nederlag, denne gang i overtiden mod Kronjyllands Main, som vandt 16-13.
Næste uge byder på ti spændende kampe i 1. division, hvor hold som Maknitude og XI Nordcom kæmper for at klatre op ad tabellen med henholdsvis 3 og 6 point.
Stillingen i 1. division: