nicoodoz vil være verdens bedste med Heroic.

Nyt Heroic skal være blandt verdens bedste

Målsætningen er klar fra nicoodoz, som vil være en del af verdens bedste hold.

Det nye Heroic-hold er kommet godt fra start og har netop slået Vitality ud af IEM Katowice.

Selvom holdet er nyt, er presset dog stort efter det sidste Heroic-holds store succes, der bød på førstepladsen på HLTV's rangliste af flere omgange såvel som slutspil i mange turneringer.

Ambitionerne er da også store for holdet. Det fortæller nicoodoz i et interview med Dust2.dks søsterside, Dust2 Brazil.

Du siger, at der ikke er pres, men jeg tror, der er lidt. Du bærer samme trøje og er i samme organisation som et hold, der vandt en hel masse i de sidste to år, og som havde en kontroversiel afslutning. Du er også ham, der erstattede cadiaN. Kan du mærke et pres udefra?

Når man spiller for en organisation som Heroic, er der altid pres. Som du sagde, så har de været i toppen i to år, og det vil vi også, eller endda være endnu bedre. Vi vil også være de bedste i verden, men vi ved, det tager tid. Vi bliver ved med at være selvsikre, tager en kamp af gangen, og så skal vi nok blive bedre. Så kan det være, vi på et tidspunkt bliver lige så gode som Vitality.

Det, der er vigtigt for os lige nu, er at spille en kamp ad gangen og kunne gå fra hver kamp uden at fortryde den måde vi spillede på.

Da nicoodoz spillede i Preasy viste han, at han var en af de bedste på tier 2 og 3-scenen.

Efter skiftet til Heroic har han også vist et højt niveau og leveret en rating på 1.19. Over for Dust2 Brazil fortæller han også, at han er meget komfortabel på holdet.

Jeg føler mig meget komfortabel, fordi jeg får en masse frihed fra min IGL og mine holdkammerater. Jeg føler, at de lytter til mig både inde i spillet, men også uden for spillet med mine idéer, og hvordan jeg vil spille, og det giver mig en masse selvtillid. De tror på mig, og det får mig til at tro endnu mere på mig selv.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.