
HooXi sender cadiaN til showdown
Virtus.pro, FaZe, NAVI, Vitality, Astralis og nu også G2.
Det er de seks mandskaber, der har booket en plads videre til BLAST Premier Spring Final i London, efter de sluttede blandt de seks bedste i gruppespillet i København.
Af de seks hold sluttede G2 sig senest til det fine selskab, efter HooXis tropper slog ingen ringere end cadiaN og Liquid i den allersidste kamp søndag aften.
Fra starten af opgøret havde G2-lejren godt styr på kampen, da de bragte sig i front med intet mindre end 9-3 på CT-siden af Overpass. Herefter fik Liquid gjort det en smule tæt, men G2 lukkede kampen 13-10.
På Anubis dukkede Liquid op fra starten af mappet, hvilket resulterede i en føring på 7-5 efter en flot T-side. Efter sideskiftet faldt korthuset dog helt sammen.
Da G2-mandskabet kom over på T-siden, blev opgøret vendt helt på hovedet. HooXi ledte sine spillere til otte runder i streg, hvorfor de vandt kampen overbevisende med cifrene 13-7.
Med sejren er HooXi og G2 som bekendt videre til finale-turneringen i London. cadiaN og kompagni har stadig en chance for at komme til London gennem showdown-turneringen.
Showdown-turneringen afvikles online fra den 6. til 10. marts, hvor de bedste to af i alt 16 hold går videre til turneringen i London. Denne turnering afvikles derfor før majoren i København, hvorfor flere af holdene får en god opvarmning, inden det for alvor går løs.































