blaqs nye MASONIC-mandskab debuterede i POWER Ligaens 1. division med sejr.

Stærk start: Oprykningskandidater sætter kursen med sejr

Det blev til en sejr for det nye MASONIC-lineup i deres debutkamp i POWER Ligaens 1. division.

Tirsdag aften kom de sidste hold i 1. division i aktion, hvilket blandt andet resulterede i en sejr til både MASONIC og Sashi Academy.

blaqs mandskab startede sæsonen ud mod Kronjyllands Main, hvor de mødtes på Overpass.

Det var en kamp, hvor MASONIC for alvor spillede med store muskler. Kronjylland, der inden denne kamp havde hentet en sejr hjem over Floki Esport, var ikke i stand til at modstå det store pres fra MASONIC-mandskabet.

MASONIC vandt kampen 13-5, og dermed tager de tre point med hjem fra starten i POWER Ligaens 1. division.

Et andet hold, som fik sat gang i deres sæson, var XI Nordcom, der tabte kampen til Frb. Falcons. XI Nordcom annoncerede deres nye lineup sidste uge, hvor kun HMonster beholdt sin plads på holdet.

Den sidste kamp tirsdag aften i 1. division bød på førerholdet fra Sashi Academy, som fortsatte deres sejrstime. Det var ikke en kamp uden problemer for Sashi Academy, men de vandt kampen 13-11 over Flares Esport.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.