
Få dage efter danskerderby: Nu spiller de igen
Man bliver forkælet som dansk CS-fan i øjeblikket.
I løbet af hele denne uge har der været danskerbrag på danskerbrag, både på den øverste hylde, men sandelig også på hylden under med online-turneringer.
Heroic og Astralis har som bekendt kæmpet mod hinanden til BLAST-turneringen i København, mens Preasy tog imod ECSTATIC, hvor det sidstnævnte mandskab lidt overraskende vandt opgøret med 2-0 og dermed håneretten som Danmarks tredjebedste hold.
Nu har Preasy-mandskabet dog chancen igen for at slå et andet dansk hold, da Espionage venter lørdag formiddag i European Pro League.
Preasy kommer lige fra en stor turneringssejr, ligesom TMBs tropper ligger rangeret som nummer 35 i verden, mens Espionage er en del længere nede i slut 60'erne, hvorfor Preasy må anses at være favoritter til dagens kamp.





















