ESPIONAGE er et af de danske hold, der deltager i den åbne kvalifikation.

Atlanta-kvalifikation i fuld sving

Den åbne europæiske kvalifikation til ESL Challenger Atlanta 2023 er i gang, og Danmark er pænt repræsenteret.

Mens grundspillet i POWER Ligaens divisioner bliver afgjort, så er flere danske hold i gang med at prøve at spille sig til USA.

Den åbne kvalifikation til ESL Challenger Atlanta 2023 er i gang, og hold som Sashi Esport, Espionage, Preasy Rising, ECSTATIC, Astralis Talent, CEPTER BITSKINS er alle godt med.

Af de nævnte hold er det faktisk kun CEPTER BITSKINS, som er røget ud i 3. spillerunde, mens de resterende stadig lever.

00NATION med birdfromsky og niko er også stadig i spil i 3. runde.

De 382 tilmeldte hold dyster om fire pladser til den lukkede kvalifikation, hvor fire direkte inviterede hold venter.

Den lukkede kvalifikation løber fra den 16.-18. november, hvor de otte hold skal spille om en enkelt billet til Atlanta, USA.

Du kan følge resultaterne i den åbne kvalifikations bracket HER.

Virtus.pro, Monte, Complexity, GamerLegion og BESTIA har allerede kvalificeret sig til hovedturneringen, hvor der er 685.000 kroner samt en plads i ESL Pro League Season 19 på spil.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.