fame er en del af Virtus.Pros fremtid.

Virtus.pro-spiller forlænger: Har skrevet under på 4-årig kontrakt

Den blot 20-årige riffelstjerne er en del af den langsigtede plan i organisationen.

I eftermiddags meddelte Virtus.Pro på X, at fame nu har skrevet under på en 4-årig kontrakt.

fames og Virtus.pros fælles rejse begyndte tilbage i maj 2022, da Virtus.Pro spillede under Outsiders-banneret.

I november samme år lykkedes det så holdet at vinde majoren i Rio, hvor fame præsterede en imponerende rating på hele 1.24 over hele 12 maps.

Siden da har der været en del turbulens omkring mandskabet, der har skiftet ud flere gange og spillet med flere forskellige spillere, heriblandt KaiR0N- og Qikert.

Mens der har været lidt slinger i valsen i henhold til en af pladserne på holdkortet, lader det ikke til, at Virtus.Pro på nogen måde betvivler, at fame kan føre organisationen fremad og ind i CS2, da han nu skal være en del af den i de næste fire år.

Hos organisationens direktør, Nikolai Petrossian, er det også tydeligt, at tiltroen til den 20-årige riffelspiller er enorm:

fame har vist højt niveau og trofæambitioner i noget tid nu, og han blev blot 20 i år. Petr (fame, red.) demonstrerer professionalisme - ikke kun ingame - men også med hensyn til arbejdsmoral og at være klar til at lytte til råd fra mere erfarne holdkammerater, siger han ifølge HLTV.

Virtus.Pro består af:

  • Jame⁠

  • FL1T⁠

  • fame⁠

  • mir⁠

  • n0rb3r7⁠

  • dastan⁠ (træner)

#1(Med 4 svar)
11. oktober 2023 kl. 14:14
Kristja
4 år Jesus da. Så forventer man vel heller ikke at man selv bliver meget bedre, og dermed kan forlange en højere løn. Med mindre andet selvfølgelig er anført i kontrakten...
#2(Med 3 svar)
11. oktober 2023 kl. 15:58
xone
Forventer alle 20 årige fodboldspillere så heller ikke at blive bedre, når de skriver under på 3-4 år?

Det er altså sådan det foregår i sport.
#3(Med 2 svar)
11. oktober 2023 kl. 17:17
Kristja
Jeg synes det er svært at sammenligne cs og fodbold så simpelt. Cs spillere skifter hold meget oftere end fodboldspillere gør det, og der bliver vel også handlet fodbold spillere på en helt anden måde end der gør i cs?

Men en 4 årig kontrakt i cs er jo vanvittig lang tid. Man så hvordan det bed FURIA spillerne i røven i starten da BR cs stadig var relevant.

Jeg er indforstået med at det selvfølgelig også må være tiltalende at fremtidssikre sig selv en fast løn de næste 4 år. Men det må sørge også være surt at låse sig til et hold i 4 år, hvis man pludselig ønsker at spille med andre af diverse årsager.

Der er også væsentligt flere spillere på et fodboldhold end i cs, så det gør nok hellere ikke det store for sin præstation og fremtid om du roder dig uklar med en enkelt eller 2 på holdet. Igen synes det er svært at sammenligne cs og fodbold.
#4(Med 1 svar)
11. oktober 2023 kl. 20:00
xone
Jeg kunne have taget hvilken som helst form for kontrakt ansættelse, nu blev det blot fodbold for at tage koblingen med sport.

Hvis du underskriver en kontrakt på X antal år, så er du jo bundet til den og til de hvilke der står der i. Det er vitterligt ikke anderledes end noget andet sted.

Jeg kan tildels gå med til at kontraktlængden er lang, men det med ikke at kunne forlange en højere løn er bullshit. Alle steder er du ansat til X antal kroner, så er det din indsats der gør om du skal have en ny kontrakt med bedre vilkår. Det samme gør sig gældende i sport.
#5(Med 0 svar)
11. oktober 2023 kl. 20:33
Kristja
En 4 årig kontrakt i cs er bare meget meget lang, som sagt gik det ikke just godt for FURIAs spillere med sådan et nummer.

Men ja hvis der er muligheden for, at forhandle en højre løn, så er det måske ikke helt dumt, at fremtidssikre sig mad på bordet de næste 4 år. Men det begrænser selvfølgelig ens muligheder for at skifte til et bedre hold.

Og bevares at være ansat, og være på en cs kontrakt er vel ikke det samme. Du kan ikke just bare lige sige op, og skifte job 3 måneder senere fordi du var utilfreds med lønnen? Du kan vel maksimalt bænke dig selv.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.