
apEX til haters: "Nu har jeg vundet en major, så fuck jer"
Her var følelserne nemlig helt ude på tøjet, og det var ikke kun hjemmepublikummet, der kunne mærke det.
Fra dag ét af mener den franske legende selv han er blevet kritiseret for sin måde at være IGL på, men dette blev fastslået i dag.
Sådan lød det på den store scene i Paris.
Jeg ved ikke hvordan jeg skal beskrive det lige nu, der er så meget glæde. Du ved, jeg har været kritiseret fra dag ét som ingame-leader, men nu vinder jeg sgu en major, så fuck jer alle sammen.
I 2022 startede året hårdt for franskmanden, da han med sit daværende mandskab sluttede på en 9.-11. plads til majoren i Antwerpen.
Herefter faldt det slet ikke i hak, da apEX få måneder senere tabte finalen i BLAST Premier Spring Final 2022 mod et dominerende NAVI.
Der skulle blot foretages få ændringer på holdet, for at Vitality kunne kalde sig vindere af ESL Pro League sæson 16, men dette var ikke nok.
Den dygtige og erfarne leder har altid sat sine mål højere og højere for hver gang.
Og da Rio ikke kunne byde på det, vidste apEX godt, hvad klokken havde slået, da den næste triumf blev spillet i hans baghave.
Sidste år har været hårdt, virkelig hårdt, men i år fortalte vi os selv, at vi har major i Paris, og det var det store mål for os.
Startmålet var at komme så godt som muligt herhen, da vi kunne se, at mange hold har haft svært ved at komme hertil.
Men en ting stod klart og tydeligt for ham.
Det vigtigste for os er sejren, vi har givet alt i de sidste fem måneder. It wasn’t easy, the beginning was tough.
Vi havde ikke meget tro på os selv efter Katowice og EPL, men det var alt sammen en del af planen for at udvikle os som et hold, og ja, vi vandt sgu en forbandet major.


















