
ECSTATIC overlever: Kan få revanche
I den allerførste kamp i Australien endte det med et snævert nederlag til Complexity, hvorfor ECSTATIC allerede skulle ud i en elimineringskamp.
Her ventede nordamerikanske EG Black, der tabte åbningskampen til Grayhound, hvor danskerne meget fornemt løb med sejren over tre maps.
Opgøret blev sat i gang på Ancient, hvor holdene var meget lige gennem hele mappet, hvorfor det hele først blev afgjort i dobbelt overtid, hvor danskerne endelig kunne ånde lettet op.
EG Black svarede dog stærkt igen på Inferno, men ECSTATIC svarede endnu stærkere igen på Vertigo, som de vandt med 16-11.
Efter nattens sejr er ECSTATIC dermed videre til decider-kampen i gruppen, hvor det vindende mandskab sikrer sig en plads i slutspillet. Her venter Complexity, som bekendt slog ECSTATIC i den allerførste kamp.
























