
FaZe overlever gyser
Fredag aften blev den tredje og næstsidste kvartfinale i ESL Pro League afgjort, da FORZE gav alt, hvad de havde mod FaZe.
Kampen blev sat i gang på Inferno, hvorpå FORZE aldrig rigtig formåede at få CT-siden helt i gang. Det var samme historie for FaZe, der i sidste ende dog trak det længste strå.
Russerne fra FORZE gav den alt, hvad de havde at give på Overpass, og det bragte dem også ud på et tredje map, efter de vandt i 30. og sidste runde.
På Mirage var der aldrig tvivl om, hvem det bedste hold var, da FaZe hurtigt satte sig på kampen ved at gå til pause i front med 10-5. Og efter bare syv runder inde i anden halvleg var kampen ovre.
karrigan og resten af FaZe er dermed videre til semifinalerne, hvori de støder sammen med vinderen i aftenens sidste kamp, der står mellem NAVI og Heroic.
Den anden semifinale står mellem Cloud9 og ENCE, der begge sikrede sig et spot i gårsdagens kampe. Begge semifinalerne spilles på lørdag, mens finalen afvikles søndag.