nicoodoz, roeJ og resten af fnatic er inviteret til den europæiske BLAST Premier Spring Showdown.

Danskerduo inviteret til BLAST Showdown

BLAST har torsdag formiddag løftet sløret for de fire inviterede til de to regionale Spring Showdown-turneringer.

Når et af sidste hold til BLAST Premier Spring Final skal findes, så er der nu endnu bedre chancer for, at der kommer flere danskere end dem, der allerede er kvalificeret til finaleeventet.

Torsdag har BLAST nemlig løftet sløret for de fire hold, der er inviteret til de to BLAST Premier Spring Showdown-turneringer for henholdsvis Europa og Nord- og Sydamerika.

Her snupper fnatic invitationen til den europæiske udgave, mens FURIA, paiN og MIBR alle er inviterede til BLAST Premier Spring Showdown for Nord- og Sydamerika.

Her er Liquid, Evil Geniuses og Complexity allerede at finde, mens OG, NIP og BIG er tre af de hold, vi finder i den europæiske Showdown-turnering.

Tidligere på ugen blev deltagerlisten til to af de turneringer, som kan give adgang til den europæiske Showdown-turnering, komplet, og her stod det klart, at Fessor og Endpoint samt acoR og GamerLegion skal kæmpe om en billetten til BLAST.

BLAST Premier Spring Showdown spilles online i slutningen af marts, og selve finaleeventet, BLAST Premier Spring Final, løber af stablen i Washington D.C. til juni.

Deltagerne til de to Showdown-turneringer er:

Showdown EU

  • OG (Spring Groups)

  • NIP (Spring Groups)

  • BIG (Spring Groups)

  • fnatic (Inviteret)

  • Rare Atom (Kvalifikationsturnering)

  • Verden TBA (Kvalifikationsturnering)

  • Verden TBA (Kvalifikationsturnering)

  • Verden TBA (Kvalifikationsturnering)

Showdown NA

  • USA Liquid

  • USA Evil Geniuses

  • Complexity

  • Brasilien paiN

  • Brasilien FURIA

  • Brasilien MIBR

  • Brasilien Imperial (Kvalifikationsturnering)

  • Verden TBA (Kvalifikationsturnering)

Disse hold er allerede kvalificeret til BLAST Premier Spring Final:

  • Danmark Heroic

  • Danmark Astralis

  • G2

  • FaZe

  • Vitality

  • NAVI

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.