
Danskerduo-duel går til fnatic
I duellen mellem de to danskerduoer hos fnatic og ENCE var det den nye CS-generation, der tog sejren.
Selvom valde endte i toppen af scoreboardet for ENCE, så blev han slået af både roeJ og nicoodoz i alle de statistiske kategorier.
Nuke har tidligere været ENCE's stærkeste map, hvor Snappi var kendt for sine ultra-hurtige taktikker, men det havde han ikke samme succes med mod fnatic.
fnatic er nu 2-1 i Legends Stage. Nu er roeJ og nicoodoz kun én enkelt sejr fra at ramme top 8 og slutspillet og dermed gentage bedriften fra majoren i Antwerpen med Copenhagen Flames.
Outsiders er også 2-1 med en 16-14 sejr over Spirit.
Jame og kompagni forstætter med at leve op til deres omdømme som et hold, der altid lader kampene nå mindst 30 runder, og som de oftest ender med at vinde til allersidst.
Her er stillingen i skrivende stund:
-
Heroic (2-0) -
BIG (2-0) -
Cloud9 (2-0) -
FURIA (2-0) -
MOUZ (2-1) -
Liquid (2-1) -
fnatic (2-1) -
Outsiders (2-1) -
Spirit (1-2) -
ENCE (1-2) -
NAVI (1-2) -
Vitality (1-2) -
NIP (0-2) -
Sprout (0-2) -
FaZe (0-2) -
Bad News Eagles (0-2)

























