Det er ved at være sidste udkald for Astralis.

Her er dansker-overblikket i RMR-turneringen

Tre hold blev torsdag sendt til majoren i Rio, og fredag skal yderligere fire hold findes.

RMR-turneringen er i fuld gang i disse dage på Malta, hvor i alt 32 hold fra Europa og CIS-regionen dyster om de 16 pladser ved majoren i Rio.

Torsdag sikrede FaZe, NaVi og NIP alle tre en plads ved majoren, mens vi sagde farvel til Aurora og ECSTATIC, der fik slukket drømmen om en plads ved majoren.

Samtidig var det også en hård dag på kontoret for Astralis, der blev smadret af Bad News Eagles og dermed blot er ét nederlag fra at misse majoren for første gang nogensinde.

Sprout var omvendt tæt på at sikre majorbilletten, men det blev FaZe, der bookede pladsen efter en marathonduel med flere gange overtid.

Sidst men ikke mindst var der også Heroic, som sikkert slog Sangal og dermed kan være majorklar allerede efter næste kamp.

Stillingerne er således:

Gruppe A:

NIP (3-0)
FaZe (3-0)
Cloud9 (2-1)
Bad News Eagles (2-1)
Spirit (2-1)
B8 (2-1)
1WIN (2-1)
Sprout (2-1)
forZe (1-2)
G2 (1-2)
fnatic (1-2)
Eternal Fire (1-2)
GamerLegion (1-2)
Astralis (1-2)
Aurora (0-3)
ECSTATIC (0-3)

Gruppe B:

NaVi (3-0)
BIG (2-0)
ENCE (2-0)
Heroic (2-1)
Vitality (2-1)
OG (2-1)
MOUZ (2-1)
Outsiders (2-1)
Monte (1-2)
Falcons (1-2)
K23 (1-2)
Sangal (1-2)
HEET (0-2)
FANTASY (0-2)
Illuminar (0-2)
SAW (0-2)

Danskerduo tæt på majorbillet

Fredag lægger fra land i gruppe B, hvor ENCE og BIG, der begge er 2-0 lige nu, krydser klinger i en direkte duel om at følge NaVi til majoren i Rio.

Især tabseN og syrsoN har været fremragende spillende for BIG, men ENCE har også bidt fra sig. Således er ENCE som hold bedst ifølge statistikkerne, hvor deres gennemsnitsrating er på svimlende 1.31, mens BIG til sammenligning har et gennemsnit på 1.27.

Fredag aften skal vi også have Astralis i ilden, hvor de brager sammen med russiske forZe i en bo3-kamp om overlevelse i RMR-turneringen.

gla1ves mandskab ligger lige nu næstsidst i statistikkerne, hvor det kun er ECSTATIC, som har præsteret dårligere. Omvendt ligger aftenens modstander helt i top, og det har især været zorte og shalfey, som har trukket læsset for forZe.

Alle fredagens kampe er:

Gruppe A:

2-1-kampe - Start klokken 14:30

Cloud9 vs. 1WIN
Spirit vs. Bad News Eagles
B8 vs. Sprout

1-2-kampe - Start klokken 18:00
forZe vs. Astralis
G2 vs. GamerLegion
fnatic vs. Eternal Fire

Gruppe B:

2-0-kamp - Start klokken 11:00
ENCE vs. BIG

0-2-kampe - Start klokken 11:00

HEET vs. SAW
FANTASY vs. Illuminar

#1(Med 2 svar)
7. oktober 2022 kl. 11:16
X1YA
Hvorfor spiller vitality ikke idag?
#2(Med 1 svar)
7. oktober 2022 kl. 11:33
rask
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
De er ligesom Heroic 2-1 i gruppe B, og da de sidste hold til 2-1-puljen ikke er fundet, så venter de til lørdag. Det er samme tilfælde med Heroic, OG, MOUZ og Outsiders.
#3(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 11:45
X1YA
Okay tak!
#4(Med 3 svar)
7. oktober 2022 kl. 12:23
mesterslagter
RIP Astralis. Tror ikke det bliver til en majordeltagelse i denne omgang. Spørgsmålet er så om vi er ved at være så langt ude nu, at man burde skille sig af med holdet og satse på talenterne i stedet, som North gjorde i sidste deres periode med krampetrækninger.
#5(Med 1 svar)
7. oktober 2022 kl. 12:50
weKz
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Astralis brandet er jo stadigvæk så kæmpe stort og spillerne de har til rådighed har en kæmpe fanbase, så jeg tvivler på de vil lade hele brandet glide så langt ned.
Jeg vil ligge mine penge på at vi inden for de næste par mdr ser en offentliggørelse af device + sterh også vil jeg gætte på at det bliver Farlig og konfig der ryger for porten. Kunne os sagtens se det ske at vi får en udlandsk coach indover istedet for trace.

Men nej det bliver højstsandsynligt ikke til nogen major deltagelse i denne omgang, hvilket jeg egentlig os tror godt kunne vise sig på sigt at være det der redder holdet.
#6(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 13:10
bruja
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Tror jeg er meget spot on. Et setback er starten på et comeback. Det har været undervejs, men tror også det vil skubbe tingene i gang.
#7(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 13:18
DanskHammer
Jeg tror slet ikke du er klar over hvor stort et brand, og hvor stor værdi Astralis har til at gætte på de satser på talenter pludseligt.
North var aldrig 10% af hvad er Astralis er som helhed.

Noget skal ske, men hvis du tror de skiller sig af med hele holdet så tror jeg du skal spille lotto istedet :)
#8(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 13:44
Tyze
Støttet Dust2.dk med 4 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Hvis jeg regner rigtigt, så er der stadig mulighed for 20 danskere at komme videre til majoren (+4 der allerede er kvallet)
Så lige nu kan der højest komme 24 danskere med. Det kan selvfølgelig være at der er flere danskere der møder hinanden i elimination, ligesom vi ser med G2 og Gamerlegion, og derfor er det højest usandsynligt at vi får så mange danskere videre.

Jeg mener der er meget lille sandsynlighed for at vi kommer i nærheden af 20 danskere til majoren, som vi havde i foråret.

(Jeg tæller ikke trænere med, sorry) <3
#9(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 13:56
_Jeppe_
Vildt nok hvor mange hold der egentligt har danskere på start 5'eren
#10(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 15:00
JakobHelms
Heldigvis er der ikke så mange chancer for at Heroic og Vitality møder hinanden søndag, selv hvis de taber lørdag - det ville fandeme være spændende ellers!
#11(Med 0 svar)
7. oktober 2022 kl. 17:33
DOMINA7HOR
Vinder af Top 20-prediction på Dust2.dk
Bliver nødt til lige at fremhæve acoRs præstation mod Spirit i går. 44 kills. Var manden der holdte liv i GamerLegion med en vanvittig præstation. Endnu engang viser han top tier klasse.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.