
Flames ude af BLAST
Copenhagen Flames er ude af BLAST Premier Spring Showdown efter et 2-1-nederlag til Snappi og ENCE.
I det brutale Showdown-format kæmper otte hold i en single-elimination bracket om blot én plads i BLAST Premier Spring, hvorfor der altså ikke er nogen ekstra chance for danskerne.
Flammerne er dermed det første hold ude af turneringen, der også tæller blandt andre Astralis og Heroic.
2-1 til top 5
ENCE-mandskabet anført af danske Snappi rykkede tidligere på ugen op på en femteplads på verdensranglisten.
Det var da også et selvsikkerhold der kom i front med 6-0 på første map, hvor både Spinx og Snappi var flyvende. De tog også sejren ganske sikkert 16-7.
Flammerne svarede igen ved at vinde andet map, men i sidste ende kunne de ikke følge med på Ancient, hvor ENCE lukkede kampen på T-siden.
BLAST Premier Spring Finals finder sted i Portugals hovedstad Lissabon til juni. Her mangler blot to hold på deltagerlisten, hvoraf ét kommer fra den europæiske Showdown-turnering og ét fra den nordamerikanske udgave.