
NaVi vinder tæt kamp
NaVi var faretruende tæt på at få en rigtig skidt start på IEM Katowice, men det russiske hold trådte i karakter og satte ENCE på plads i de afgørende runder.
NaVi startede ellers kampen helt som forventet, da de vandt ENCEs map 16-8, men da turen så kom til NaVis map, spillede ENCE helt forrygende og vandt 16-4.
Opgøret skulle derfor afgøres på Overpass, hvor NaVi kom bagud 9-1. Trods den store føring til ENCE, kunne Snappi og co. dog ikke køre sensationen helt i mål.
Sejren sender NaVi videre i gruppens upper bracket, hvor de i næste runde skal møde FURIA om en plads i slutspillet.
ENCE må derimod ned i lower bracket, hvor Snappis landsmænd fra Astralis venter i morgen, lørdag, klokken 12:30.
Taberen af det opgør ryger helt ud af IEM Katowice, mens vinderen fortsat kan nå at skyde sig videre til slutspillet, hvis de tager den hele vejen gennem lower bracket.