
fnatic bænker svensker
Jackinho er blevet placeret på bænken hos fnatic.
Det annoncerede den svenske organisation tidligere i dag på Twitter.
Jackinho blev en del af fnatic i januar i år, hvor han skulle erstatte den tredobbelte major-vinder flusha. Jackinho nåede derfor at være en del af fnatic i ti måneder.
Det har da heller ikke været de helt store præstationer, der har præget fnatic-holdet i år.
I starten af året opnåede holdet en flot andenplads til cs_summit 7, men herefter er det gået ned ad bakke, hvor det blandt andet er blevet til en 17.-20. plads i ESL Pro League S13 og senest en absolut bundplacering i IEM Fall 2021.
Med en 0-5-score til årets sidste RMR-turnering har fnatic derfor heller ikke formået at kvalificere sig til årets major i Stockholm.
Det har altså nu resulteret i, at den 22-årige AWP-spiller er fortid på holdet.
Hvem, der skal udfylde tomrummet efter Jackinho, er endnu uvist. Indtil videre benytter fnatic sig dog af en ganske velkendt stand-in.
Holdet har nemlig skrevet på Twitter, at de vil gøre brug af britiske smooya, som de har lånt af Movistar Riders. Indtil videre er han annonceret som stand-in til den åbne kvalifikation til IEM Winter, som finder sted lørdag aften.
fnatic består nu af følgende:
-
KRIMZ
-
Brollan
-
ALEX
-
mezii
-
smooya (stand-in)
-
keita (coach)
-
Jackinho (bænket)