
Skuffende: Naboer eliminerer Astralis
Her til aften skulle Astralis' skæbne i BLAST Premier Spring afgøres, hvor det ikke blev som håbet med danske briller, eftersom naboerne fra Tyskland eliminerede Danmarks bedste mandskab med stil.
Opgøret mellem de to mandskaber blev indviet på Vertigo, hvor BIG-mandskabet sikrede sig mappet i den 30. og sidste runde på deres valgte map.
Astralis skulle derfor vinde deres eget mappick, Inferno, hvilket det lignede, de ville gøre, da danskerne hurtigt bragte sig i front på deres T-side. Da holdene byttede sider, begyndte BIG dog at kontrollere kampen.
I sidste ende viste BIG sig at være for stor en mundfuld for danskerne, der, efter dagens nederlag, må se den resterende del af turneringen fra sidelinjen.
| K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
Florian 'syrsoN' Rische |
41 - 34 | +7 | 76.9 | 75.9% | 1.23 |
Tizian 'tiziaN' Feldbusch |
39 - 36 | +3 | 88.6 | 72.2% | 1.19 |
Ismailcan 'XANTARES' Dörtkardeş |
38 - 33 | +5 | 81.5 | 77.8% | 1.19 |
Nils 'k1to' Gruhne |
41 - 33 | +8 | 74.6 | 81.5% | 1.13 |
Johannes 'tabseN' Wodarz |
35 - 35 | +0 | 78.2 | 74.1% | 1.06 |
| K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
Peter 'dupreeh' Rasmussen |
47 - 35 | +12 | 91.8 | 72.2% | 1.28 |
Lukas 'gla1ve' Rossander |
36 - 37 | -1 | 67.1 | 72.2% | 1.02 |
Nicolai 'device' Reedtz |
32 - 39 | -7 | 56.5 | 53.7% | 0.83 |
Andreas 'Xyp9x' Højsleth |
26 - 42 | -16 | 68.4 | 66.7% | 0.79 |
Emil 'Magisk' Reif |
26 - 41 | -15 | 70.3 | 55.6% | 0.75 |




Ninjas in Pyjamas![]() Ninjas in Pyjamas |
K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 |
|---|---|---|---|---|---|
Nicolas 'Plopski' Gonzalez Zamora |
39 - 36 | +3 | 98.4 | 66.7% | 1.17 |
Fredrik 'REZ' Sterner |
29 - 39 | -10 | 69.9 | 56.2% | 0.77 |
Hampus 'hampus' Poser |
30 - 43 | -13 | 64.3 | 62.5% | 0.74 |
Tim 'nawwk' Jonasson |
20 - 35 | -15 | 56.4 | 56.2% | 0.73 |
Erik 'ztr' Gustafsson |
19 - 37 | -18 | 42.1 | 56.2% | 0.56 |
| K - D | +/- | ADR | KAST | Rating 2.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
Florian 'syrsoN' Rische |
49 - 25 | +24 | 99.1 | 85.4% | 1.68 |
Johannes 'tabseN' Wodarz |
40 - 30 | +10 | 86.5 | 83.3% | 1.36 |
Ismailcan 'XANTARES' Dörtkardeş |
37 - 27 | +10 | 81.2 | 72.9% | 1.23 |
Nils 'k1to' Gruhne |
35 - 28 | +7 | 76.5 | 70.8% | 1.22 |
Tizian 'tiziaN' Feldbusch |
28 - 29 | -1 | 66.2 | 72.9% | 1.06 |





Sandt, de har fået opnået alt det er flot, men en dårlig periode er os i orden, men ser man dem spille spiller de ikke imponerende og har de ikke gjort i starten af de første tuneringer i år. Der skal til og ske noget nyt, i Astralis lejren nyt blod, nye taktikker for de sidste par kampe har de ikke spillede særlig pænt overhovedet. :)
Det er super dejligt med en masse debat. Og forskellige meninger samt holdninger. Men hvis man hepper på en i medgang, skal man så ikke også gøre det i modgang?
Ligeså så var der mange kritikere af deres 'kedelige' spille stil. Som de ihvertfald ikke gør sig brug af nu, og nu hvor de ikke spiller så struktureret og taktisk, så sejler det, og det er folk også negative omkring... Jeg tænker at det er heldigt, at de professionelle atleter ikke skal please alle, og ikke skal lytte til så mange tosser :)
Men 100 jeg håber også snart de laver et par udskiftniner eller noget lignende! ^^

Er sikker på at de drenge ikke er tilfredse med deres præstation og vil gøre deres andel for forbedringer til næste event :D

Fremragende at følge :)
Våd klud i hovedet til bubzkji at han nu ikke engang er sikker på at spille nuke mere. Jeg tror hele det bubzkji halløj hæmmer astralis mere end det gør gavn. Kan slet ikke forestille mig at skulle sidde og pracce nuke med to forskellige spillere og ikke vide hvilken der reelt set spiller.


Det kunne man godt ønske at hold som Astralis tog til sig. De bliver straffet så mange gange ved at CT står og venter på at høre granatpins blive trukket, hvorefter de bliver peeket.
Altså man ved jo, at når man spiller mod BIG, så vil syrson altid gå efter dueller med awpen igennem hele runden, så der giver det mening at have en awp der står og holder en vinkel, så skal han nok selv gå ind i den.
Jeg fatter generelt ikke at folk stadig bliver taget med bukserne ned af BIG. De elsker at flanke og er super eksplosive. Der er mange hold der famler med granater når Big executer, og de løber altså bare lige op i dit ansigt og venter ikke på deres egen utility.
Anyway, massere af individuelle fejl der koster runder + for dårlig refragging mod deagles.
Og det kan være svært at stå og holde en vinkel mod en offensiv CT spiller hvis peeket kommer på en flash/molo/smoke. Det er jo hele kernen i at spille offensivt, man skal jo ikke bare vade ud.
Men ja enig. Astralis spillede så absolut også langt fra op til niveau.


Man så også Fnatic vinde en hel T side mod Heroic ved at de bare stillede sig ud i ekstra defensive defaults og straffede Heroic når de lavede deres aggressive plays.
Der er mange ting der er helt hen i vejret med Navis T side, men de er gode til at holde vinkler og cleare alle hjørner ordentligt og altid være klar på modspil, selv når de er ved at sætte op til executes. Det kan man bare ikke sige om Astralis.
Men når man har en som simple så er det bare ofte nok :D


De vil jo altid få et par runder pga individuelle dueller fra electronic og simple, men derudover er de helt væk. Problemet er bare at andre hold spiller ind i deres styrker.




Det må du gerne lige forklare ;)
Jeg forstår godt følelsen af at kigge på pro-spillere hjemme fra førerbunkeren med bagklogskabskasketten på og tænke, at de bør vide bedre, meeen direkte at kalde csgo for et super enkelt spil, er jeg på ingen måde enig i.
Du er dog fri til at være af den opfattelse ;)
Go’ søndag!























