
Vigtige point efter overtidsdrama
Den fjerde spillerunde af Elgiganten Ligaens divisioner løb i dag af stablen, og her blev det til en del opgør for de mange deltagende mandskaber.
Dust2.dk havde forud for dagens kampe interviewet Sørby Cypher, som kunne fortælle, at deres IGL havde været coronaramt i sæsonstarten, hvorfor det ikke var gået som håbet.
I dag viste de unge spillere dog niveau, da de sikrede en 16-10-sejr over Unidad. I søsterdivisionen, 3. Division B, viste et andet mandskab også kvaliteterne frem i dag, da Tricked AT formåede at holde den ubesejrede stime i live, hvorfor holdet med KeyziiN i spidsen er gået 7-0 indtil videre i sæsonen.
Længere nede i ligaen var der også vigtige point på spil, men her snublede de ellers ubesejrede Fast-Forward til HDE.BodiBildor i 4. Division A.
Kampen var ellers tæt og blev først afgjort i den 29. runde, men desværre for xDPiratManden og co. endte det med et nederlag til Fast-Forward, hvorfor der ikke længere er McDonald's på menuen for mandskabet.
I samme liga fortsatte Copenhagen Flames Fe med at vise tænder, da de tog den anden sejr i træk, hvilket sender dem op på 12 point og en femteplads i divisionen.
I dag blev det nemlig til en flot sejr i overtid, da holdet slog Spor5 med 19-16. Her var det især holdkaptajnen vic, som brillerede, da hun med 39 kills ledte holdet til sejr.

I går uddelte kvindeholdet desuden seriøse tæsk, da de slog EF Cubs med hele 16-0. Her var det endnu en gang vic, der indtog toppen af scoreboardet med en rating på hele 2.84.
Copenhagen Flames Fe viser dermed imponerende takter i 4. Division A. Som nævnt har de nu skudt sig op på en femteplads, hvorfor det bliver spændende at se, om det høje niveau kan føre dem endnu længere.