
Danskere skuffer
Complexity er ude af cs_summit 7 efter nederlag til først fnatic og nu til Dignitas, der ikke var spået mange chancer i turneringen.
På første map, Overpass, nåede Complexity nærmest slet ikke at være en del af kampen, da de to erfarne og tidligere NIP-stjerner, friberg og f0rest, sendte Complexity-spillerne i graven runde efter runde.
Det blev blot til 3 runder på T-siden, og da Dignitas vandt pistolrunden efter pausen, var det kun et spørgsmål om tid, inden Dignitas ville sejre.
16-7 endte første map til Dignitas, selvom det var Complexity, der havde valgt det.
Der ventede derfor en stor mundfuld for blameF, k0nfig og stand-in JUGi på Dignitas' map, Train.
Complexity var lidt bedre med på andet map, men det var stadig Dignitas, som dominerede. Trods en 10-5 føring til Dignitas fortsatte Complexity med at kæmpe, og det bar frugt.
Ved stillingen 15-8 til Dignitas fandt Complexity pludselig et vanvittigt T-niveau frem. Danskerholdet vandt de resterende syv runder, og så måtte kampen ud i overtid.
JUGi havde været en vigtig brik i Complexitys comeback, men i overtiden var hverken JUGi eller k0nfig i stand til at fuldende den flotte fortælling, da Dignitas sejrede.

Nederlaget sender Complexity helt ud af cs_summit 7 på en sidsteplads. Det var dermed også JUGi's sidste kamp som erstatning for en skadet poizon, men det er endnu uklart, hvornår poizon er klar igen, og JUGi kan derfor få flere kampe for Complexity.




























