
Kendis vender tilbage
Den tidligere FaZe-coach, YNk, vender tilbage som kommentator og analytiker ved IEM Global Challenge-turneringen, der skydes i gang d. 15 december.
Her slår han sig sammen med SPUNJ og MACHINE, der skal guide seerne igennem årets sidste store turneringen, hvor der kæmpes om 3.065.000 kroner.
YNk har senest været at finde som coach hos FaZe, men efter NiKos skifte til G2 takkede han også af, da det ikke lykkedes at løse problemerne med holdet. Nu har han altså istedet vendt blikket tilbage imod rollen som analytiker.
Den erfarne analytiker har optrådt ved hele fire Majors og en lange række store turneringer frem til 2019, hvor han tiltrådte som coach for FaZe. Men nu er den erfarne analytiker altså tilbage foran kameraret for at runde året af.