Søger du hold til næste sæson?
11D : 04T : 19M : 09S

2. Division slutter med et brag

To gange i aftenens mange kampe blev der uddelt æg, mens også de 12 hold videre til relegation blev fundet.

Dagen i dag bød på mange spændende opgør i 2. Division, hvor fårene i den grad blev skilt fra bukkene, da vi nu kender de 12 hold i relegation såvel som de fire oprykkere.

A-divisionen afgøres efter topbrag

Topholdene i A-divisionen var allerede afgjort inden dagens kampe, men alligevel var der stor spænding i ligaen, da RSE * Onewaysport stod over for OIS eSport.

Begge hold havde meget at spille for, da en sejr ville sikre en plads i relegation. Kampen blev dog aldrig helt så tæt som først forventet, da Boye ledte vejen for RSE * Onewaysport, som snuppede en sikker 16-7-sejr og dermed en plads i relegation foran OIS eSport, som må nøjes med en sjetteplads.

Spænding til det sidste i B- og C-divisionen

I Elgiganten Ligaen 2. Division B og C var der ligeledes spænding til det sidste, da én plads i relegation var på spil i hver af divisionerne i aftes.

I B-divisionen havde FG.NOCCO alle chancer for at snuppe en plads i relegation, da de blot skulle slå Ringkøbing Esport. Dette var dog ikke muligt for gymnasieholdet, som måtte se sig slået i den 30. og sidste runde for derfor at må nøjes med endnu en sæson i 2. Division.

I C-divisionen var meget på spil i især ét opgør, da Quantaya-Gaming stod over for Femmøller.Main i en duel, som kunne blive altafgørende.

Denne kamp blev dog heller ikke tæt. Et stærkt Quantaya-hold tog en sikker 16-7-sejr, og dette var til stor glæde for holdet, som inden sæsonen regnede med en førsteplads.

Vores forventninger inden sæsonen startede var at ende på førstepladsen og dermed undgå relegation, men vi lavede både udskiftninger lige inden sæsonen startede, men også midt i sæsonen, så vi har næsten ikke fået praccet.

Vi tænker dog stadig, at vi sagtens kan klare relegation - også selv med en stand-in, fortæller sand fra Quantaya-Gaming til Dust2.dk.

To gange æg i D-divisionen

I den sidste division var der også spændende kampe på programmet, og især her blev vist stor overlegenhed fra topholdene.

Den klare vinder af gruppen, FG.Sharkgaming, som desuden gik ubesejret i holdets 18 kampe, uddelte først æg til Spor5, mens også Campus Vejle * Illusion tog den sidste plads i relegation efter en 16-0-sejr over fnøflerne.

Allerede nu kendes holdene i relegation, og de meget spændende og afgørende opgør kan derfor ses herunder, mens brackets også kan findes her:

  • Danmark HDE.Hype vs. Danmark Madsport Academy
  • Danmark MAFFEL vs. Danmark Jyderup Enigma
  • Danmark Kronjylland Esport vs. Danmark Serenity Gaming
  • Danmark eSpuma Alpha vs. Danmark RSE * Onewaysport
  • Danmark Falcons vs. Danmark Ølgod Efterskole
  • Danmark DeFantastiskeFem vs. Danmark Quantaya-Gaming
  • Danmark Alicorn vs. Danmark Campus Vejle * Illusion
  • Danmark Catchii vs. Danmark Avalanche 

Alle kampene bliver spillet den 10. november. 

2. Division A - Stilling og kampprogram

2. Division A - Lineups

  • Danmark Catchii (Mel, WeasleN, blamse, iAvocado, Borsty)
  • Danmark Halstedhus 2 (Sexykrøl, Frnixx, DanniBoii, PhillipzeN, Hannes, LarsenV8, ScreenStalker)
  • Danmark Hobro Vikings (Retepp, Kami, Stinis, MRSiriusA, MODDII, Master)
  • Danmark Obsidian Epparel (G4LaX, Haze, Diirty, xDPiratManden, Davud, sleazyh)
  • Danmark OIS eSport (Bubz, Jonasnhj, Avanu , Lund, Zyphes, Nixa)
  • Danmark RSE * OnewayEsport (Boye, rAckzi, SM1LE), Bjerre, Scr0b, braadz, Ra66u)
  • Danmark Rydhave Slots Efterskole 2 (Guflin, zEden, Icron1c, m1, Paxon, striker, Smath)
  • Danmark Stidsholt Chargers (uNi, AndersenS, ErikseN, Cal0sh, Treat, Flaxxiyt)
  • Danmark Sørby Titans (0xfeldt, CLEVER_FOXY, MeyZ, N!c0kr3utz, Pries, SmackeDeH)
  • Danmark Ølgod Efterskole 2 (AzN, Sorenbre, z1o, Feve1le, TiMM, Skelkjaer)

2. Division B - Stilling og kampprogram

2. Division B - Lineups

  • Danmark Falcons Evolve (Slotsager, shortyy, MTT_-, Ralle, SKD, Tiarr)
  • Danmark FG.NOCCO (jnsN, Trille, Bjorn, Bonfire, ZnikZ)
  • Danmark its okay (gravityy, myrik, vhL, socN, Godson, Hacker Åge, pungz)
  • Danmark Jyderup Enigma (Pellyy, Equip, Tauson, Staehr, DemoN, ko5te, Kvall)
  • Danmark Københavns Private Gymnasium (mohanN, Exeqtion, 0Willy Jr, Post, Captain Wolf, MariNa)
  • Danmark Madsport Academy (Lilbro-, Juul, Kongoaner, T W ! X, Kareem, Shodian, Boring)
  • Danmark Madsport Esports (AnkjaerL, Jipsi, Carlsonnnnn, H3ZZ, pace)
  • Danmark MAFFEL (Rekz, GsM, Sev, Borch, lyr1x, zeken)
  • Danmark Ringkøbing Esport (Kal1e, Folkehelten, Terpi, Waxzyy, Dojo, FAINT, Je$per )
  • Danmark Svendborg Orcas (Lil Salt, TH, Lowen-, iBStabil, LoudyP-A-)

2. Division C - Stilling og kampprogram

2. Division C - Lineups

  • Danmark Copenhagen Flames Fe (vic, Josefine, Paydru, AGR, ramziiN, rikkeeeeeee)
  • Danmark DeFantastiskeFem (Led1, Berrrnard, mikejj, Swiingming, Sorenski, Tyrant)
  • Danmark Dr. Oetker (Hothrrr, NSR, Giz, Youm, Cuddles, KYE)
  • Danmark Dynamic5 (Syndicate, typx, OMMEE, Luri, StasH_A, daft, leceleb)
  • Danmark Femmøller.Main (Xyper, Enj0y, Roxen, Gustavo, Kell3r)
  • Danmark Quantaya-Gaming (sand, whitewater, N1ckz, Ming0, Zaq, lux0)
  • Danmark Serenity Gaming (Seppda, Zant1q, DamiX, zev0x, Guldbæk)
  • Danmark Unidad Esport (Rxzey, Tuff, Kulk, Zq0ut, kontra, BangBang, DKBOT)
  • Danmark AaB Alpha (Shockie, Tris, Soto, JBOEN, ungspiller1, Thorup-, Roh)
  • Danmark Aalborg Rebels OohTrade (Hudzito, magic-F, bruun, Ekke, mattb0y, Karma, Offline)

2. Division D - Stilling og kampprogram

2. Division D - Lineups

  • Danmark Avalanche (bragi, Grunk, Kremel, Bod1Sh0t, SLumdawG)
  • Danmark Campus Vejle * Illusion (Zaki, daxy, Jostic, AL1VE, Carazan)
  • Danmark eSpuma Alpha (Ch4se, Unn, tOPZ, Falk, release, Falk)
  • Danmark FG.Sharkgaming (LUMSEN, V1kz-, leakz, Dengzoe, Bear)
  • Danmark fnøflerne (sla1ve, dev1sel, Pr3Gisk, Ch1p9x, Dupr33aver)
  • Danmark Forsvaret (Steggerb, Lucky, Entity, Crisi, Lollipop, Chuck, Watcha)
  • Danmark H.I.F Mustangs (Zi$d0, Hitjonas, Jorgenleth, Dutdyt, NicoQ)
  • Danmark Spor5 (tuuuutuuuut , zteffeN, neSn, Boevl, Famenw)
  • Danmark Ultra Esport (Justin Case, bette, V I G I, ZolaGz, Leonardo, Yezuz, Lun)
  • Danmark Aalborg Rebels MasterClass (roliver, Xander, Fyzik, BeastWTB, EnJ0y, Dres)
#1(Med 0 svar)
5. november 2020 kl. 08:26
GsM
Sølv Sæsonkort Sæson 16
Overvej at tabe til ringkøbing
#2(Med 0 svar)
5. november 2020 kl. 10:57
KongenBob
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Nemt for Madsport jo!
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.