
AGF ydmyger legender
AGF er klar til vinderkampen i Gruppe B i Betway Nine to Five 5 Dawn, da danskerne netop har skudt HONORIS helt ud af serveren.
HONORIS består af de to Counter-Strike legender, TaZ og NEO, der var blandt verdens bedste i CS 1.6 og også i mange år spillede med helt i toppen i CS:GO.
De seneste par år er det dog gået ned ad bakke for de to polske spillere, der nu er at finde hos HONORIS, verdens 179. bedste hold.
Det er derfor ikke nogen overraskelse, at AGF vandt opgøret, men det var nok de færreste, der havde forudset, at netrick og resten af AGF-flokken ville sejre 16-3 på de to første maps.

AGF skal i næste kamp møde vinderen mellem Galaxy Racer og Giants. Danskerne kæmper for en plads i slutspillet, der giver adgang til Betway Nine to Five 5.