
mousesports inviteres til DreamHack Masters Stockholm
mousesports er netop nu nummer fire på HLTV ranking, og nu har det europæiske mandskab modtaget en invitation til DreamHack Masters Stockholm.
mousesports måtte i weekenden nøjes med en andenplads til ESL One Belo Horizonte, efter de tabte 2-3 i finalen til FaZe. Mandskabet viste dog utrolig flot spil, og det kommer vi forhåbentlig også til at se i Stockholm senere på året.
Årets første Masters event vil have 16 deltagende hold, og her skal der kæmpes om en præmiepulje på lige over 1,5 milioner kroner. Derudover vil turneringen også være en del af Intel Grand Slam, hvilket giver $1,000,000 til det hold, som vinder fire turneringer afholdt af ESL og DreamHack, som er inkluderet i Intel Grand Slam.
mousesports bliver det femte inviterede hold, hvor hold som NiP og FaZe er blandt de inviterede hold. Den kinesiske og asiatiske kvalifikationer er allerede annonceret, hvor der også er spots på spil. De andre kvalifikation vil blive offentliggjort senere.
DreamHack Masters Stockholm afholdes fra den 31. august til den 2. september, og afholdes i Ericsson Globe.
Disse fem hold er inviteret til DreamHack Masters Stockholm:
FaZe
SK
mousesports
NiP
fnatic