ALEX og mezii skal nu trække i fnatic-trøjerne i stedet.

Officielt: fnatic fuldender holdkort med britisk duo

De to briter har tidligere tørnet ud for Cloud9.

fnatics holdkort er igen fuldendt.

Det står klart, efter den svenske organisation tirsdag har præsenteret ALEX og mezii, der dermed kommer til at udfylde pladserne, som bænkningen af Golden og JW efterlader.

I en pressemeddelelse sætter fnatics coach, Samuelsson, et par ord på, at fnatic nu har kigget uden for Sveriges grænser for at fuldende holdkortet:

Vi har stor respekt og beundring for den svenske CS:GO-scene, men vi følte, at et internationalt lineup ville give os mange flere muligheder og større fleksibilitet i fremtiden, siger han.

Frit fald

Udskiftningen i fnatic har længe været uundgåelig, da holdet i den grad har haft det svært i 2021.

Sidste år var holdet oppe som nummer 1 i verden og holdt sig i den rigtige ende af top 30. Svenskerne kunne endda fejre jul og nytår som nummer 14 på verdensranglisten.

Det nye år skulle da også vise sig at begynde ganske udmærket for KRIMZ, Brollan og co., der nåede finalen i cs_summit 7 i slutningen af januar. Her blev Virtus.pro dog blev for stor en mundfuld, men ikke desto mindre kunne fnatic indtage en 10. plads i verden i februar.

Lige siden er det dog kun gået én vej, og det er ned. Holdet har tabt 13 ud af 16 kampe og blandt andet misset kvalifikationen til IEM Katowice. De eneste kampe, hvor der kom sejre på bordet, var mod Evil Geniuses i ESL Pro League, mod Wisla Krakow i Snow Sweet Snow og EXTREMUM i Spring Sweet Spring.

Holdets deroute har naturligt nok også vist sig på verdensranglisten, hvor svenskerne er raslet ned og nu er nummer 60 i verden. Før bænkningerne af JW og Golden var de nede som nummer 38.

Britisk redningsduo

I forbindelse med bænkningen af JW fortalte Samuelsson, at de nu ville satse på et internationalt lineup, og der er da også kommet ikke-svenske flag på holdkortet nu i form af ALEX og mezii.

De to briter var begge en del af Cloud9, der i marts trak stikket for deres engagement i CS:GO.

ALEX blev i september sidste hentet ind som den første spiller til det nye Cloud9-projekt, efter knap to år hos Vitality. Han nåede dog som bekendt kun at halvt års tid i Cloud9 og har ikke haft et hold siden marts.

Det er derfor svært at sige, hvilken form han har på nuværende tidspunkt. Han glæder sig dog naturligt nok over, at han nu kan trække i fnatic-trøjen.

Jeg er beæret over at få muligheden for at repræsentere et så legendarisk hold. Jeg har kun respekt for den arv, de tidligere hold har skabt her, og jeg ved, at det er store sko, jeg skal fylde, siger han og tilføjer:

At sige jeg er begejstret, vil være en underdrivelse. At få chancen for at hjælpe med at genopbygge fnatic til et titelvindende hold igen er en stor men sjov udfordring, som jeg vil gå til med entuasiasme, siger ALEX.

Én der dog ikke har manglet et hold, er mezii. I løbet af sine lige over 100 dage i Endpoint, har han fået sat sit præg på holdet, der trods et kort dyk på verdensranglisten rykkede op som nummer 22 inden sommerpausen. Det er holdets højeste placering nogensinde. Samtidig har mezii været holdets bedste målt på rating i de seneste tre måneder.

mezii sætter i pressemeddelelsen også et par ord på skiftet:

Jeg har opnået meget med Endpoint-drengene, og jeg ønsker dem det bedste fremover. Jeg er klar til at grinde med dette fantastiske internationale hold og repræsentere nye farver under en historisk organisation, siger mezii.

De to briter kan se frem til at få debut senere på måneden, når ESL Pro League skydes i gang. Her er fnatic havnet i gruppe C med blandt andre NaVi, mousesports, BIG og FaZe.

Dermed ser fnatics holdkort ud som følger:

  • Sverige KRIMZ
  • Sverige Brollan
  • Sverige Jackinho
  • Storbritannien ALEX
  • Storbritannien mezii
     
  • Sverige Golden (Bænket)
  • Sverige JW (Bænket)

#1(Med 0 svar)
3. august 2021 kl. 17:53
MattShades
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Det kan vel ikke rigtigt blive værre, men umiddelbart ikke et særligt ophidsende lineup.
#2(Med 0 svar)
3. august 2021 kl. 18:14
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
På trods af min store kærlighed til engelsk morgenmad, så har jeg svært ved at se at dette er løsningen for FNATIC 😅
#3(Med 5 svar)
3. august 2021 kl. 19:17
whitebear22
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jeg havde håbet på, at de to røg til Movistar Riders - umiddelbart er to englændere ikke løsningen for fnatic, som jeg ser det.

I min bog havde de gjort klogere i at forsøge at poache Dupreeh og så en anden IGL - her kunne Alex sagtens havde været et godt bud :)
#4(Med 4 svar)
3. august 2021 kl. 20:00
Slettet bruger
Jeg laver et skud nu og siger at det her hold bliver til absolut ingenting. De får vinger i starten, som alle andre nye hold, men så er det hurtigt ned af bakke igen. Jeg kan ikke se hvordan Brollan, Jackinho og mezii kan være en god kombo. Umiddelbart alle spillere der SKAL sættes op. Dem skal man helst kun have 2 af. KRIMZ skal jo egentlig også helst have lov til at være hans egen, så vi er tilbage til ALEX, som skal stå for 95% af utility. Jeg kan simpelthen ikke forstå, man ikke har tænkt på sammenhængen.
#5(Med 0 svar)
3. august 2021 kl. 20:49
Luffe-
Sølv Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Spot on.
#6(Med 2 svar)
3. august 2021 kl. 23:33
whitebear22
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jeg tænker umiddelbart, at KRIMZ er tiltænkt en mere ren supportrolle, og så må mezii også antages at stå bagerst i køen til de fede assignments. Han er stadig ung og relativ uprøvet og må nok acceptere en plads langt nede i hierakiet.

Vil det virke? Det kan jeg også have min tvivl ved, men det ville undre mig meget, om de lader tre spillere forsøge at indtage en stjernerolle :)
#10(Med 1 svar)
4. august 2021 kl. 08:18
Slettet bruger
Problemet er at man ikke bare sætter en spiller i en support rolle, det er en spiller mentalitet. Det handler om individet selv, om man kan blomstre i rollen som backup spiller og det tror jeg bare ikke KRIMZ kan.
De fleste prøver, gør et forsøg og falder tilbage i samme stime, netop fordi det ikke er i deres natur. Her sætter man også mezii med AWP, selvom Jackinho faktisk er en glimrende AWP. Det med at omskole spillere til noget de ikke er, har bare sjældent den ønskede effekt, bevars vi ser det jo, men her skal 4 spillere omskoles. Projektet er allerede i ruiner fra starten. Jeg forstår ikke tilgangen, det er mere der hvor jeg vil hen.
#12(Med 0 svar)
4. august 2021 kl. 10:33
whitebear22
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jeg kan sagtens følge din pointe. Jeg tror bare ikke, at de ikke har gjort sig nogen overvejelser omkring måder at løse det på :)
#7(Med 6 svar)
3. august 2021 kl. 23:56
xone
Gad vide hvem der skal forsøge at hjælpe Brollan med at skyde dem.
#8(Med 5 svar)
4. august 2021 kl. 02:54
larzN
Jackinho er ret hidsig med den grønne
#9(Med 4 svar)
4. august 2021 kl. 03:29
zEden
mezii skal awp...
#11(Med 2 svar)
4. august 2021 kl. 10:32
whitebear22
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Hvor har du læst det? Det virker umiddelbart skørt 🤷🏼‍♂️
#13(Med 1 svar)
4. august 2021 kl. 12:00
xone
Det er fnatic.. Samme organisation der hev Jackinho ind, for så at sætte ham som riffelspiller og lade JW fortsætte med at være dårlig med AWP.
#14(Med 0 svar)
4. august 2021 kl. 12:03
whitebear22
Støttet Dust2.dk med 1 julekugle i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Jo jo, bevares. Men derfra og så til at melde det ud, uden at have set dem spille - der er alligevel et stykke 😂
#15(Med 0 svar)
4. august 2021 kl. 16:05
larzN
jeg er ude
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.