Opret Log ind
Sådan gik det danskerne i Flashpoint-kvalifikationen
Der var adskillige danske hold med i den første åbne Flashpoint-kvalifikation her til aften, men kun omkring en tredjedel overlevede til i morgen.
Skrevet af: annemai    13. april 2021 20:45      

TOBIZ og Alpha er fortsat med i kvalifikationen.

De første tre runder af den første åbne kvalifikation til Flashpoint 3 er nu færdigspillet, og her er der stadig flere danskere, der kæmper videre om pladser i den lukkede kvalifikation.

Aftenens kampe bestod af Bo1-kampe i form af single elimination, og her klarede de fleste af danskerne sig videre til runde 2. Her blev det desværre også endestationen for en del hold, herunder AGF og Campus Vejle * Instinct.

Der er dog stadig flere danske håb med i turneringen, herunder Alpha, Lyngby Vikings og Copenhagen Flames.

Også det nye hold bestående af blandt andre flusha og suNny er fortsat med i kvalifikationen. Her slog de danske Multihunters Academy i runde tre, og møder derfor det danske hold huleN i morgendagens kamp.

Den første åbne kvalifikation til Flashpoint 3 fortsætter i morgen, hvor runde fire skydes i gang. Her spilles der ligeledes tre runder.

Her ses et udsnit af de hold, der fortsat er med i Flashpoint-kvalifikationen:

  • dk Alpha (wAGNR, LUMSEN, TOBIZ, hug, jekuzih)
  • dk Atlando (Davud, cube, Mahhe, tekzinz, buNNy) - (runde 3)
  • dk AGF (Cabbi, Frøslev, Lukki, Ryxxo, PERCY) - (runde 2)
  • dk CerebrumGG (BehinDx, kLiNt, lj, Cruz, disty) - (runde 3)
  • dk Campus Vejle * Instinct (Niemann, willy, mika, MSN, mad0) - (runde 2)
  • dk Copenhagen Flames (jabbi, maNkz, AcilioN, Nodios, nicoodoz)
  • dk eSpuma Academy (Ch4se, guldbaek, Bloch, FedElefant, Schmidt) - (runde 3)
  • dk forsinket5 (InTeQ, juuLINHO, zekon, stub, tut) - (runde 2)
  • dk HDE.Hype (bytner, oJay, kroK, Sa1azaR, Zanto) 
  • dk huleN (ishaq-, BeTTeZhinobi, Ch0zenn, cleMeNz0, endly-)
  • dk Ignite (fakeZ, Anlelele, spuudy, neemon, c1gura)
  • dk MASONIC (blaq, Queenix, brzer, Kraghen, m4tt) - (runde 3)
  • dk Quantum Bellator Fire (Staehr, J3nsyy, Maccen, Tauson, BERRY)
  • dk Singularity (IceBerg, notaN, larsen, holzt, smF) - (runde 3)
  • dk Spirit of Amiga (dez1per, Hauge, Jmoments, Toft, kev)
  • dk Tricked (zyp, Lucky, kwezz, PR1mE, kiR) - (runde 2) 
  • eu Lyngby Vikings (raalz, birdfromsky, FASHR, anarkez, SADDYX)
  • dk VSPR (Grønlænderen, PLANN, Skodo, fredinho, tMsinho)

De hold, der er streget over, er blevet slået ud af kvalifikationen. I den efterfølgende parentes er det angivet hvilken runde, holdene røg ud i. Ovenstående liste er blot et udsnit af holdene, hvorfor der altså er flere danske hold, der er gået videre.

Du finder brackets her.

#1 Kjaerulff
2021-04-13 20:55
:)
#4 Aal_paa_Hjul
2021-04-13 20:57
:)
#2 Fred
2021-04-13 20:55
I mangler Ignite og VSPR
#3 Fred
2021-04-13 20:55
:D
#5 G4LaX
2021-04-13 21:28
Og SERA
#6 FBM
2021-04-13 21:28
I mangler Sera eSport og Sera WiWi
#11 disty
2021-04-14 12:33
hvem?
#7 Betteez
2021-04-13 21:41
Spændende!
#8 Hunt
2021-04-13 22:13
Også træls for tricked at møde skade i 2 runde...
#9 rafikoN
2021-04-13 22:48
Kom så team b0ychild
#10 PERCY
2021-04-13 23:45
Skal siges vi ikke spillede kvallen da vi fandt ud af det clashede med snow sweet snow om torsdagen.
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere